Rosanna Davisonová, víťazka súťaží Miss Írska a Miss World včera viedla počas osláv Dňa sv. Patrika ako hlavná ceremoniárka dublinský sprievod. V dublinských uliciach sviatok patróna Írska oslavovalo okolo pol milióna ľudí. Sviatok si v sprievodoch pripomínajú Íri na celom svete. FOTO - TASR/EPA
Teroristické atentáty v Madride zmenili nenápadne život v hlavných európskych metropolách. Paríž, Londýn, Rím aj Berlín posilňujú bezpečnostné opatrenia v prostriedkoch hromadnej dopravy, prísnejšia je aj ostraha vonkajších hraníc.
Paríž
Pozornosť vzbudili vyhrážky atentátmi doteraz neznámou skupinou "služobníkov Alaha". Dostali ich francúzske denníky Le Monde a Parisian. Vo Francúzsku prijali opatrenia na železničných staniciach, keď napríklad v oblasti Ile-de-France v centre Paríža za jediný deň skontrolovali skoro 12-tisíc ľudí. Hliadky so psami sa venujú najmä batožine a košom na odpadky. Kontrolujú tiež súpravy rýchlovlakov TGV krátko pred tým, ako do nich nastupujú cestujúci. Podobné je to v parížskom metre. Vo vagónoch už predtým viseli výzvy, aby si cestujúci všímali opustenú batožinu.
Teraz sú výzvy na zvýšenú pozornosť periodicky vysielané aj z ampliónov na staniciach. Už od minulého týždňa funguje tiež zvýšená kontrola hraníc so Španielskom a dôkladnejšie sú aj kontroly na hraniciach so Švajčiarskom a Nemeckom.
Londýn
Británia a Londýn majú vďaka Írskej republikánskej armáde (IRA) s terorizmom bohaté skúsenosti. Ľudia sú teraz všímavejší a polícii často hlásia výskyt podozrivých predmetov. Výsledkom je, že často mešká metro, pretože polícia preveruje aj najmenšie incidenty, opustené predmety a vypratáva stanice. V londýnskom metre je 95 percent priestorov monitorovaných policajnými kamerami. Napriek tomu londýnska radnica a britská vláda predpokladajú, že sa časom teroristom podarí útok uskutočniť. Za slabinu sa považuje parlament na brehu Temže aj sídlo výzvednej služby MI6.
Rím
Veľký pozor si dáva Taliansko, kde sa obávajú, že po Španielsku sa teraz teroristi za podporu Spojených štátov vo vojne v Iraku zamerajú práve na ich krajinu. Obavy vzbudzuje najmä sobota počas veľkonočných sviatkov a volieb do Európskeho parlamentu (12. až 13. júna), keď uplynie rok od začatia vojny v Iraku. Za terč sa často považuje Vatikán, ktorý má pre západný svet veľký náboženský význam a navyše je otvoreným priestorom náročným na ochranu. Minister vnútra Giuseppe Pisanu včera verejnosť upokojoval, že špekulácie o útokoch sú nepodložené.
Denník La Republica zverejnil včera časti správy talianskych tajných služieb, podľa ktorých je v krajine aktívnych najmenej 80 islamských radikálov s kontaktmi v Afganistane a severnej Afrike. Nemajú podľa nich presný plán samovražedných útokov, niektorí z nich sú na takúto "misiu" pripravení. (čtk)
Madrid: Hlavná stopa je marocká
MADRID - Španielski vyšetrovatelia, ktorí sa zaoberajú atentátmi proti vlakom v Madride, sledujú ako najnádejnejšiu marockú stopu. Včera oznámili, že pátrajú po dvadsiatich Maročanoch, čo sú podľa médií členmi radikálnej organizácie Islamská bojová skupina Maroka (GICM). Túto skupinu údajne financuje teroristická organizácia al-Káida.
"Vyšetrovanie postupuje dopredu. Sme na dobrej stope, ale musíme byť diskrétni," povedal španielsky minister vnútra Ángel Acebes. Ďalej len povedal, že vyšetrovatelia ďalej skúmajú videokazetu, na ktorej sa k atentátom prihlásila teroristická organizácia al-Káida. (čtk)