BRATISLAVA - Na východe Slovenska vykupujú akcie neexistujúceho investičného fondu. Vo Vranovských novinách vyšiel inzerát, ktorý oznamoval, že majitelia akcií vytunelovaného VÚB Kupónu môžu svoje podiely predať v hoteli Rozkvet vo Vranove nad Topľou do 18. marca. V inzeráte nebolo napísané, kto chce akcie kupovať, ani za akú cenu.
Kanceláriu v hoteli Rozkvet má prenajatú podnikateľ Jozef Benčo. Na otázku, čo predajom sleduje, odmietol odpovedať. "Nechápem, prečo vás to zaujíma. Prečo sa na to teraz pýtate? Informácie si zistite od niekoho iného, ja vám nepomôžem," vyhlásil Benčo. Prečo kupuje akcie zaniknutej firmy odpovedal: "Závisí od toho, z ktorej strany sa na vec pozeráte."
Podľa informácií denníka SME ponúka Benčo majiteľom akcií VÚB Kupónu z prvej vlny kupónovej privatizácie 25 korún za každý cenný papier. Podnikateľ sa k sume nechcel vyjadriť. Odmietol tiež prezradiť, či akcie nakupuje na vlastný účet, alebo pre niekoho iného.
Záujem o zvyšovanie vplyvu v zaniknutom fonde VÚB Kupón by mohla mať spoločnosť Kvinta. Tá dnes ovláda firmu Istrofin, nástupcu zaniknutého VÚB Kupónu, a potrebuje formálne získať viac ako 90 percent akcií zaniknutého fondu, aby mohla zmeniť stanovy Istrofinu. To by jej umožnilo dosiahnuť, aby Istrofin vydal vlastné listinné akcie.
VÚB Kupón bol kedysi najväčším investičným fondom na Slovensku. Jeho 160 tisíckam akcionárov zostali na účtoch v Stredisku cenných papierov zapísané tie isté akcie aj potom, čo sa fond premenoval a rozdelil na dve iné firmy. Nástupníkom VÚB Kupónu je Istrofin, ktorý však náhradné akcie nevydal, hoci mu to káže zákon.
Firmu Istrofin dnes ovláda spoločnosť Kvinta. Tá patrila finančnej skupine Penta, ktorá ju v roku 1999 previedla na Crimson Dawn Limited so sídlom na jednom z off-shore ostrovov Channel Islands - Jersey. Kvinta má v Istrofine síce len 5,8 percenta akcií, pri rozdrobenej štruktúre akcionárov jej to však stačí na udržanie kontroly nad fondom.