Konferencia, na ktorej sa stretnú najvyšší predstavitelia z dvanástich krajín mimo Európskej únie, bude v bratislavskej Redute. Takto včera vyzerali posledné prípravy. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Dvaja prezidenti, deväť premiérov, sedemnásť zahraničných ministrov, vysoký predstaviteľ Európskej únie a NATO prišli na dva dni do Bratislavy. Zúčastnia sa na konferencii o zahraničnej politike s názvom "Rozšírená Európa: Nová agenda".
Dnes bude o téme diskutovať okolo 40 mimovládnych expertov a v piatok sa na nadväzujúcej konferencii stretnú najvyšší predstavitelia z dvanástich krajín východnej a západnej Európy a Strednej Ázie.
Pozvaní boli aj premiéri Česka, Maďarska a Poľska, všetci sa však ospravedlnili. Z Česka nakoniec príde podpredseda vlády a minister financií Bohuslav Sobotka a minister obrany Miroslav Kostelka, z Maďarska štátny tajomník ministerstva zahraničia András Bársony a z Poľska zastupujúci tajomník ministerstva obrany Maciej Górski.
Premiéri, prezidenti, ministri aj analytici budú debatovať o bezpečnosti na Kaukaze a v čiernomorskom regióne, o balkánskych demokraciách a bezpečnostných otázkach v rámci EÚ a NATO.
"Hlavným účelom konferencie je pomenovať, čo chce Slovensko v zahraničnej politike robiť. Naliehavo si potrebujeme definovať novú agendu zahraničnej politiky po vstupe do Európskej únie a NATO. Koncept Rozšírená Európa je návrhom vzťahov únie s novými susedmi - východnou Európou a Stredozemím," povedal analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba.
Slovensko podľa neho môže únii pri formulovaní politiky smerom na Východ ponúknuť svoju skúsenosť s mečiarovským režimom, aj historickú blízkosť k obyvateľom juhovýchodnej Európy a postsovietskych republík.
Pre obyvateľov Slovenska má smerovanie na Východ priniesť dve výhody: odbytiská a bezpečnosť. "Ak chce občan Slovenska žiť v bezpečnej a prosperujúcej krajine, nemôže fungovať ako osamelý ostrov. Ukrajina, Bielorusko aj krajiny Balkánu patria k prirodzeným trhom pre slovenských výrobcov. V týchto krajinách teraz vládne korupcia, politické problémy - ale čím budú bohatšie, tým bohatšie bude aj Slovensko," povedal Duleba. "Ako člen NATO budeme mať záujem, aby ani v stredoázijskom regióne bohatom na ropu nevznikali nové horúce konflikty," dodal Duleba.
Významní hostia konferencie
prezidenti:
Ilcham Alijev, Azerbajdžan
Michail Saakašvili, Gruzínsko
predsedovia vlád:
Fatos Nano, Albánsko
Juhan Parts, Estónsko
Ivo Sanader, Chorvátsko
Algirdas Mykolas Brazauskas, Litva
Indulis Emsis, Lotyšsko
Branko Crvenkovski, Macedónsko
Adrian Nastase, Rumunsko
Vojislav Koštunica, Srbsko
Milo Djukanoviç, Čierna Hora
špeciálni hostia:
Günter Verheugen, člen Európskej komisie pre rozširovanie EÚ
Jaap de Hoop Scheffer, generálny tajomník NATO
Autor: Zuzana V. Očenášová