Minister Kaník a školské pomôcky, ktoré väčšina rómskych detí nemá.
FOTO SME - RICHARD FILIPKO
Ministerstvo predstavovalo program pre deti z rodín v hmotnej núdzi. Na pomôcky pre každé takéto dieťa pôjde ročne zo štátneho rozpočtu tisíc korún.
"Teraz chodí do našej školy veľa žiakov naprázdno - bez tašiek, bez pomôcok. Nemajú možnosť učiť sa tak, ako treba," hovorí Emília Czagáňová, riaditeľka základnej školy v záhoráckej dedine Plavecký Štvrtok, kde je rómska osada. "Oni by aj mali záujem, ale rodičia nie sú schopní im pomôcky kúpiť." Ak by peniaze išli rodičom, určite by za ne pomôcky nekúpili. Nový program podľa nej veľmi pomôže.
Program chcú spustiť od mája a bude sa týkať materských a základných škôl. Nie je vylúčené, že od nového školského roku budú rodičia v hmotnej núdzi deťom celý školský rok doplácať na stravu len pár desiatok korún.
Anina Botošová z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny hovorí, že na obed pre každé dieťa štát prispeje pätnástimi až dvadsatimi korunami. Po vynásobení počtom vyučovacích dní to bude 400 korún mesačne. Stravné sa v školách pohybuje od 420 do 500 korún.
"Najviac detí, ktoré sú v hmotnej núdzi, patrí k rómskej národnosti. Ministerstvo sociálnych vecí za rok poskytne deťom spolu až päťtisíc korún. Tie deti prepadali, lebo neboli v škole rovnocenné. Mali jeden zošit na všetko a jednu fixku," hovorí Botošová.
Asistent učiteľa v Spišských Vlachoch Cyril Dunka potvrdzuje, že deti z rómskych rodín sa do školy tešia aj preto, že tam majú teplý obed. "Problém je, že vo viacpočetných rodinách sa rodičia nemajú čas venovať len dieťaťu, ktoré chodí do školy. V chatrči podmienky na učenie nie sú."
Czagáňová hovorí, že deti, na ktoré budú dostávať príspevky, by chceli popoludní doučovať a tým suplovať úlohu rodiny. Podľa Botošovej bude snaha, aby deti chodili aj do krúžkov a venovali sa ďalším mimoškolským aktivitám.
Školy nakúpia balíky učebných pomôcok, každé dieťa v hmotnej núdzi dostane tašku s menovkou a po vyučovaní ju odovzdá učiteľovi, ktorý ju uloží. Na každý predmet dostane zošit, keď ho vypíše, dostane ďalší. Czagáňová uvažuje, že z tisíckorunáčky by nebolo zlé kúpiť aj úbor na telocvik. "Tieto deti sú pomerne zdatné."
O finančnú pomoc bude vždy žiadať zriaďovateľ školy (väčšinou obec) a sociálny úrad dá podklady, že dieťa je z rodiny v hmotnej núdzi. (rf)