S výpočtovými systémami sa stretávame v každodennej praxi, či už ide o stolné systémy alebo prenosné notebooky. V poslednom čase však čoraz intenzívnejšie čelíme trendom alternatívneho vyhotovenia systémov po mechanickej stránke, čo zabezpečuje ich všestrannosť nasadenia. Pomerne veľké prekvapenie v IT kruhoch priniesla prednedávnom spoločnosť Antelope spustením výroby modulárneho systému MCC, ktorý dokáže nahradiť stolný systém, notebook či PDA.
Základom myšlienky je kompaktné a vysoko odolné jadro v kovovom obale, ktoré je možné kombinovať so širokou škálou externých periférií zabezpečujúcich komunikáciu s používateľom. Ide o akýsi kovový stavebný blok pripomínajúci medenú tehličku s rebrovaním na spodnej strane, ktorá okrem neštandardného komunikačného konektora ničím nezaujme. Rozmery 13x7,5x1,9 cm s hmotnosťou necelých 280 gramov síce nepôsobia dojmom skutočného počítača, vo vnútri sa však ukrýva plnohodnotný systém bez kompromisov.
Ak zasunieme MMC modul do stolnej kolísky, získame možnosť pripojenia klávesnice, myšky, tlačiarne a bežného monitora, čo formuje klasickú stolnú pracovnú stanicu. Ak modul zasunieme do vysoko odolného handheld systému pozostávajúceho s reproduktorov a zobrazovacieho displeja s dotykovou vrstvou, získavame hybridný systém na polceste medzi notebookom a PDA, vhodný pre nasadenie v náročnom teréne. Možností je však ďaleko viac.
Základ systému tvorí praxou ostrieľaný procesor TransMeta Crusoe 5800 s pol megabajtovou L2 cache, s ktorým sa stretávame pri prenosných systémoch a zariadeniach typu Tablet PC. Ten má k dispozícii pre beh operačného systému 256 megabajtov operačnej pamäte štandardu DDR a 1,8-palcový pevný disk s kapacitou 10 alebo 15 gigabajtov. V úlohe grafického akcelerátora nachádzame 128-bitový čip, ktorý je súčasťou čipovej sady, ktorý disponuje 8 megabajtami videoram a podporou duálneho zobrazovania na dvoch pripojených monitoroch súčasne. Podpora rotovania obrazu všetkými smermi napovedá, že za projektom stojí čipové zázemie optimalizované pre mobilnú prácu v teréne. Keďže žijeme v čase multimédií, nechýba ani podpora stereofónneho zvuku.
Kombinovaný komunikačný konektor nachádzajúci sa na tele MCC modulu obsahuje podporu pre dvojicu analógových grafických výstupov, tri rozhrania USB 1.1, trojicu dvojkanálových audio liniek, CardBus typu II, napájanie a dvojicu PS/2 rozhraní pre pripojenie klávesnice a myši. Z podporovaného zoznamu pripojiteľných periférií sa odvíja možnosť konštrukcie pripojiteľných blokov, tie spravia z "kovového mozgu" skutočný počítač pre každodenné použitie, ktorý dokáže behom pár sekúnd zmeniť svoju tvár zo stolného systému na kompaktné mobilné pracovisko.
Zariadenie sa štandardne dodáva s predinštalovaným operačným systémom Microsoft Windows XP Professional, ktorý môže byť doplnený o možnosti rozoznávania písma, softvérovú klávesnicu zobrazovanú na displeji, antivírový program a systém umožňujúci zálohovanie a obnovu zariadenia do definovaných stavov v prípade softvérového zlyhania.
Pre nasadenie systému v kancelárii slúži stolný dock, ktorý je akýmsi systémom napájania a portovým replikátorom pre základný stavebný modul. Okrem napájacieho adaptéru, ktorý je jeho súčasťou, nájdeme na jeho zadnej strane trojicu USB rozhraní verzie 1.1, nerozlučný tandem PS/2 pre pripojenie klávesnice a myšky, 15- pinový konektor pre pripojenie monitora a dvojicu 3,5 mm jack konektorov pre pripojenie reproduktorov a mikrofónu. Nezabudlo sa ani na možnú rozšíriteľnosť prostredníctvom voľného 32-bitového CardBus slotu typu II. Ten je k dispozícii pre vloženie sieťového rozhrania, WiFi karty, či modemu, aby bolo umožnené začlenenie do pracovných skupín a zdieľanie periférií. V prípade, že sú pracoviská jednotne vybavené týmto systémom, pracovník môže zasadnúť na ľubovoľné miesto s tým, že si do docku zasunie vlastnú výpočtovú jednotku. Výhoda tohto riešenia spočíva vo vysokej prenositeľnosti systému s vlastnými nastaveniami a informáciami tam, kde sa človek potrebuje realizovať, či už v práci alebo doma. Pozitívom je i vysoká miera bezpečnosti uložených dát. Na pracoviskách, ktoré podliehajú špecializovanému režimu uchovávania dát postačí MMC modul po ukončení práce vyňať z docku a následne ho uložiť do trezoru alebo na iné predpísané miesto. Na rozdiel od samostatného uchovávania dát mimo pracoviska sú tak eliminované možnosti vsunutia "skrytých softvérov" do systému.
Pri práci v teréne však nie vždy notebooky vyhovujú svojimi rozmermi vykonávaným úlohám. Medzi príslušenstvom, ktoré je k dispozícii nachádzame i "Rugged Handheld". Ide o akýsi komunikačný systém, ktorý dokáže premeniť výpočtové jadro na vysoko prenosný systém vhodný pre nasadenie v nepriaznivých podmienkach. Základom tohto systému je TFT LCD displej s uhlopriečkou 6,3" umožňujúci zobrazovanie informácií v rozlíšení až 1024x768 pixelov. Súčasne je celá zobrazovacia plocha pokrytá dotykovým digitalizačným poľom, ktoré tak dokáže jednoducho nahradiť myšku a klávesnicu, aby boli výsledné rozmery zariadenia v teréne čo najmenšie. Aby však bola práca čo najjednoduchšia, na čelnej strane nachádzame dvojicu tlačidiel myši a kombinované tlačidlo alt-ctrl-del, ktoré umožní prihlasovanie do operačného systému. Okrem trojčlánkovej Li-Ion batérie, ktorá poskytne tri hodiny nepretržitej práce bez obmedzenia výkonu nachádzame na tele handheldu i 15-pinový výstup pre pripojenie monitora, trojicu USB rozhraní, zabudovaný mikrofón a dvojicu reproduktorov. CardBus slot predurčený pre inštaláciu WiFi rozhrania je samozrejmosťou. Hmotnosť tohto kitu vrátane batérií nepresahuje 740 gramov, čo spolu s MMC výpočtovým jadrom tvorí kilogram digitálnej masy pripravený pre použitie kdekoľvek.
Z pohľadu výkonu ide o systém, ktorý umožňuje prevádzkovanie drvivej väčšiny súčasne dostupných aplikácií s výnimkou špecializovaných systémov prekvitajúcich prílišnou komplexnosťou. Príčinou je procesorová platforma TransMeta Crusoe, ktorá disponuje viacerými obmedzeniami ovplyvňujúcimi celkový výkon zariadenia. Pre krátke zhodnotenie prinášame nasledujúce výsledky benchmarkov.
Je zrejmé, že vývoj sa posúva nezastaviteľne vpred. I keď momentálne žijeme v čase rozmerných stolných systémov, na dvere klope trend mobilizácie, ktorý vyúsťuje do masovej náhrady desktopov notebookmi. Notebook však nemusí byť konečnou zastávkou a evolúcia môže pokračovať smerom k riešeniam, podobným tomuto.