Kamery bez kaziet

Pomaly, ale isto sa z nášho života vytrácajú. Tak ako kedysi v oblasti zvuku, dnes už aj pri zázname obrazu sa začínajú používať najrôznejšie flexibilné digitálne médiá. Keďže nových technológií je na trhu niekoľko, je ťažko predpovedať, ktorá bude ...


Pomaly, ale isto sa z nášho života vytrácajú. Tak ako kedysi v oblasti zvuku, dnes už aj pri zázname obrazu sa začínajú používať najrôznejšie flexibilné digitálne médiá. Keďže nových technológií je na trhu niekoľko, je ťažko predpovedať, ktorá bude taká úspešná ako magnetický pás. Do konkurenčného boja za úplné vytlačenie kaziet sa aktívne zapájajú aj DVD disky, ktorých prednosť spočíva okrem iného aj v tom, že ich nie je možné náhodne nechtiac vymazať a nikdy ich nemusíte prevíjať na začiatok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Médium

DVD disk je kompaktný, prenosný, skladný, pre archiváciu omnoho vhodnejší než videokazeta a v kamkordéri nezaberá veľa miesta. Z toho pravdepodobne vychádzali aj konštruktéri spoločnosti Sony, ktorá pred pol rokom oznámila uvedenie nových DVD Handycam kamkordérov na európsky trh. Podľa Akihiro Nishikawy, viceprezidenta spoločnosti Sony Digital Imaging Europe, spoľahlivosť, pohodlnosť, jednoduchosť používania tohto formátu a neskutočná popularita DVD prehrávačov zaručuje, že DVD sa stáva formátom budúcnosti. Niet pochýb, že najväčším tromfom filmového záznamu priamo na DVD je vysoká kvalita obrazu a zvuku. Aj odolnosť DVD disku voči mechanickému poškodeniu je vyššia ako u kaziet, stačí si spomenúť na pokrčené pásky ktoré kolovali v kruhu vašich blízkych. Rovnako vyhľadávanie scén a sekvencií je neporovnateľne rýchlejšie ako nekonečné prevíjanie pásu "cez hlavu". Záznam netreba osobitne archivovať, pretože na DVD je archivovaný v maximálnej možnej kvalite. Nemalo by sa stať ani to, že omylom "premažete" disk, pretože kamkordér predvídavo ukladá dáta len na tie miesta na disku, na ktorých nie je žiadny záznam.

SkryťVypnúť reklamu

Expanzia formátu DVD bola rýchlejšia, než tomu bolo pri akomkoľvek inom audio-video formáte v histórii. Aj preto dnes pod označením DVD nájdeme množstvo noriem a formátov, ktoré ani nemajú ambíciu sa zjednotiť. Vzniká tak rivalita v boji o zákazníka. Príkladom môžu byť japonské spoločnosti Sony a Panasonic. Zatiaľ čo prvá z nich propaguje záznam na 8cm DVD+R/RW, Panasonic spolu s Hitachi postavili svoju koncepciu ukladania dát na DVD-RAM a neprepisovateľnom DVD-R. DVD-RAM má síce široké možnosti editácie, ale žiaľ, nie je kompatibilný s väčšinou komerčných DVD prehrávačov. Preto je potrebné najskôr záznam spracovať v počítači a potom preniesť na DVD-R. Pre tých, ktorým sa toto riešenie zdá ťažkopádne, má Sony v tomto smere výhodu, pretože nahrané disky si môžete okamžite pozrieť na domácom prehrávači. Tak je tomu aj v prípade kamkordéru DCR-DVD200 ktorý používa štandardné DVD disky s priemerom 8 cm (zo sveta hudby známe ako CD single), a to vo formáte DVD-R pre jednorazový záznam, alebo prepisovateľné DVD-RW pre viacnásobný záznam (prepísanie je možné vykonať približne 1 000-krát). Na jednostranný DVD disk (1,4 GB) je možné zaznamenať 60 minút videozáznamu, takže ich budete mať odložených pravdepodobne o niečo viac ako populárnych štvorhodinových VHSiek. Okrem videa môžete na DVD disk zaznamenať aj fotografie, keďže kamera je schopná snímať statické obrazy ako digitálny fotoaparát. Takto uložený záznam možno prehrať v bežných DVD prehrávačoch, ako aj v počítačoch s DVD mechanikou či v niektorých hracích konzolách.

SkryťVypnúť reklamu

Záznam a jeho úprava

Prvým záznamom treba disk "naformátovať". Treba sa však rozhodnúť ešte pred tým ako niečo nakrútite, či to budete chcieť následne editovať priamo v kamere, alebo v počítači. Podľa toho si vyberiete z dvoch možností uloženia na disk. Tlačidlom Štart sa záznam nespustí, najskôr na pár sekúnd zostane "visieť" v polohe stand by, z ktorej sa samovoľne prepne do záznamu. Video sa ukladá vo formáte MPEG-2 podľa štandardov DVD. V Menu si môžete vybrať z troch základných režimov: HQ (vysoká kvalita), SP (štandardné prehrávanie) a LP (dlhšie prehrávanie). V režime HQ sa zmestí na 1,4 GB disk s priemerom 8 cm okolo 20 minút záznamu. V režime SP je to asi 30 minút a v režime LP je to spomínaná hodina. Podobne ako u videorekordérov ide v režime LP kvalita záznamu na úkor kvantity. Rovnako netreba byť prekvapený ak pri snímaní dynamickej scény, napr. športového zápolenia, obraz stratí detailnosť pretože sa niektoré pixely zväčšia, alebo zmenia svoju polohu. Záznamy sú usporiadané do scén, tak ako ich poznáme z originálnych DVD titulov. Kamkordéry DVD sa nepoužívajú len na záznam "suroviny" ako je tomu u kamier využívajúcich magnetický pás. Ak použijete DVD-RW disk, dokážete po zázname scény editovať a organizovať ich do zoznamov. Pomocou jednoduchých editačných funkcií sa dá meniť poradie nových scén, rozdeliť a zložiť jednotlivé zábery do spojitého príbehu, a upraviť poradie záberov a digitálne ich zostrihať či pridať rôzne špeciálne efekty. Ak nie ste s výsledkom spokojní nežiadúce video z disku vymažete, čím uvoľníte miesto pre nový záznam. To všetko buď priamo v teréne na 2,5-palcovom LCD displeji kamery, alebo v pohodlí obývačky na obrazovke televízora. V prípade, že vám možnosti strihu a úpravy v kamkordéri nepostačujú, prostredníctvom USB 2,0 rozhrania dokážete záznam presunúť do počítača. Treba však pripomenúť, že formát MPEG-2 nie je práve najideálnejší na strihanie, keďže sa strih nedá urobiť v ktoromkoľvek obrázku. Na editovanie dodáva výrobca pribalený softvér. Hotový film aj s úvodným menu buď uložíte ako súbor, alebo dokážete vytvoriť akékoľvek množstvo kópií, pretože pripojená kamera sa správa ako externá napaľovačka. Optický záznam má oproti magnetickému dlhšiu životnosť aj pri častom prepisovaní. K stratám nedochádza ani pri kopírovaní medzi jednotlivými formátmi.

SkryťVypnúť reklamu

Digitálne kamery využívajúce magnetický pás sa využívajú aj na fotografovanie, keď sa statický obrázok ukladá na pamäťovú kartu. Aj kamkordér DCR-DVD200 umožňuje zaznamenávať statické zábery, ktoré ukladá priamo na DVD v maximálnom rozlíšení 1 152 x 864 pixelov.

Prevedenie

Napriek tomu, že DVD zaberá v kamkordéri omnoho menej miesta ako kazeta, Sony DCR-DVD200E nie práve najštíhlejšia. Masívnejšia konštrukcia nedovoľuje prístroj nenápadne ukryť v dlani ruky, pravdepodobne ani o to nešlo. Určite treba zdôrazniť, že záznam je ukladaný na DVD disk, preto dominuje grafické prevedenie v podobe modrého kruhu na šachte pre záznamové médium. Ak by ste čakali, že s k disku dostanete jednoduchým odklopením krytu, tak sa mýlite. Indikátor vám jasne napovie len v ktorom okamihu tak môžete urobiť. Handycam DCR-DVD200 je kamkordér s rozlíšením 1 Megapixel vybavený objektívom Carl Zeiss Vario-Sonnar s 10-násobným optickým transfokátorom a 120-násobným digitálnym transfokátorom. Ponúka hrubé rozlíšenie 1 070 000 pixelov a 690 000 (efektívne) pri pohyblivom zázname a 1 000 000 pixelov (efektívne) pri statických záberoch. Namiesto farebného hľadáčika sa dá použiť 2,5" LCD displej s rozlíšením 123 200 pixelov, ktorý je uchytený kĺbovo. Základné ovládacie prvky sú na prístupnom mieste. Ovládanie transfokátora objektívu je plynulé hoci na prvý krát sa môže zdať citlivé. Obraz na 2,5" LCD obrazovke je dobre čitateľný aj zo strán, pri silnom slnečnom svetle je ideálnejší farebný optický hľadáčik.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie ovládacie prvky, ktoré slúžia na pohyb v menu, sú skryté pod odklopným displejom. Ovládanie pomocou týchto prvkov si vyžaduje cvik, nehanbím sa priznať, že som v niektorých prípadoch musel listovať v manuáli. Pohyb krížovými smerovými tlačidlami by mohol sklamať tých, čo sú zvyknutí na dotykové obrazovky. Kamkordér disponuje pomerne širokými možnosťami nastavenia snímania. Nastaviť úroveň bielej a zaostriť možno aj manuálne, bez použitia automatiky. Keďže mnohí užívatelia budú voliť maximálnu kvalitu záznamu, určite budú spokojní aj s výdržou batérií InfoLithium. V nastaveniach sa dá zadefinovať čas, ktorý má kamera akceptovať pri svojej nečinnosti, čím sa dá tiež napomôcť k tomu, aby sa batérie nedožadovali dobíjania v tej najnevhodnejšej chvíli.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ iba alternatívy

Digitálnym záznam sa dá ukladať rôznym spôsobom, čoho dôkazom je istotne aj DCR-DVD200. Výhody takéhoto záznamu už napísané boli. Istotne si však DVD kamkordér neobľúbi niekto, kto potrebuje nahrať kvantum suroviny a následne ju spracovať na počítači. Aj keď mnohí výrobcovia sa snažia presvedčiť zákazníkov, aby už konečne zabudli na kazety, zatiaľ ich užívatelia odpísať, zdá sa, nemienia. Ako keby čakali na podobný viacmenej jednotný štandard a nechceli pristúpiť na technologické novinky ponúkajúce nové možnosti, hoci na úkor dĺžky záznamu. Pritom preteky o zákazníka sa nikdy nekončia. Dokazuje to aj Samsung, ktorý svojím modelom kamery IT CAM 7 stavil na harddiskové prevedenie. Na pevný disk s kapacitou 1,5 GB sa video ukladá vo formáte MPEG4 a v závislosti od kvality pohltí 30 až 60 minút záznamu. Kamera využíva VGA rozlíšenie s frekvenciou 30 fps. Vďaka USB 2.0 rozhraniu trvá prenos kompletného obsahu do počítača ani nie päť minút. Pomocou video výstupu môžete obsah harddisku sledovať aj na obrazovke televízora. Ďalšiu alternatívu ukladania záberov predstavujú pamäťové karty. Neúnavným propagátorom SD kariet je spoločnosť Panasonic, ktorá na trh už dávnejšie uviedla miniatúrnu videokameru SD-AV10. Dnes už je na svete jej vyspelejšie pokračovanie v podobe modelu SD-AV20. Je to vlastne všetko v jednom: digitálna kamera, videoprehrávač, fotoaparát, diktafon a MP3 prehrávač. Statický obraz sníma v rozlíšení VGA, teda 640x480 bodov, video v polovičnom rozlíšení 320x240 pri frekvencii 15 fps a ukladá ich rovnako ako Samsung v "internetovom" formáte MPEG4.

SkryťVypnúť reklamu

Možností a aj rôznych modelov je v súčasnosti naozaj dosť. Ale či už práve dozrel čas na pochovanie kaziet vie posúdiť málokto. Digitálne kamery vytlačili analógové vďaka neporovnateľnej kvalite záznamu. Ešte zostáva uložiť jednotky a nuly tak, aby neboli nasilu vtláčané do priestoru ohraničeného mantinelmi, s ktorými si zatiaľ nevieme dať rady.

Autor: RADOVAN KOVALSKÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu