História stavebného sporenia sa začala písať v roku 1775. V anglickom Birminghame v tomto roku založili prvú známu stavebnú sporiteľňu. Pôsobila ako klasické svojpomocné družstvo a ako väčšina v tom období pôsobiacich sporiteľní ukončila činnosť, keď všetci jej členovia získali vlastné bývanie. Stavebné sporenie si medzi obyva-teľmi veľmi rýchlo našlo svoje miesto. V roku 1874 prijal britský parlament zákon o stavebných sporiteľ-niach, ktorý stanovil, že úlohou sporiteľní je zhromažďovať prostriedky od investujúcich členov a poskytovať ich vo forme hypotekárnych úverov členom žiadajúcim o pôžičku. Iné aktivity boli pre sporiteľne zakázané. O kvalitách zákona svedčí fakt, že jeho prvá významná novelizácia prišla až po vyše sto rokoch, v roku 1986.
Takmer rovnako staré ako Slovenská republika
Na Slovensku sme sa mohli po prvýkrát s pojmom stavebné sporenie stretnúť v júni 1992, keď bol prijatý zákon o stavenom sporení. Spomedzi spoločností pôsobiacich na našom trhu je priekopníkom Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá je od za-čiatku svojej aktívnej činnosti v novembri 1992 najväčšou z týchto špecializovaných finančných inštitúcií. Postupne sa k nej pridali ďalšie dve. V roku 1993 to bola VÚB Wüstenrot a najmenšia a najmladšia, ČSOB stavebná sporiteľňa, rozšírila ich rady v roku 2000.
Stavebné sporenie u nás funguje od svojho vzniku v takmer nezmenenej podobe. Mení sa len výška štátnych prémií, ktorá má z roka na rok klesajúcu tendenciu.
Ako funguje
Stavebné sporenie je účelová forma sporenia, ktorej cieľom je riešenie bytovej situácie. Tento systém ponúka popri zhodnotení úspor aj možnosť získať úver.
Predpokladom získania stavebného úveru je uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení. V nej je potrebné stanoviť si cieľovú sumu, tarify a nastáva fáza sporenia. Je to obdobie, počas ktorého stavebný sporiteľ sporí pravidelnými mesačnými vkladmi, prípadne mimoriadnymi vkladmi na svoj účet stavebného sporenia. Ku vkladom v príslušnom roku sa pripisuje štátna prémiu a úroky. Pravidelné mesačné vklady závisia od výberu typu stavebného sporenia a cieľovej sumy. Mimo-riadne vklady sú možné kedykoľvek a v ľubovoľnej výške, možno nimi ovplyvniť rýchlosť pridelenia cieľovej sumy. Štátna prémia je forma, ktorou štát podporuje bývanie a výstavbu. Pripisuje sa na účet stavebného sporenia automaticky podľa vkladov sporiteľa v príslušnom roku. Maximálnu výšku štátnej prémie určuje každoročne zákon o štátnom rozpočte, tento rok je ohraničená sumou 2 500,- Sk. Výšku úrokov z vkladov a štátnej prémie si určujú jednotlivé stavebné sporiteľne a závisí aj od zvolenej tarify sporenia.
Ak sporiteľ sporí aspoň dva roky a na svojej zmluve o stavebnom sporení dosiahnete určité hodnotiace, môže získať stavebný úver alebo pokračovať ďalej v prémiovo zvýhodnenom sporení. Hodnotiace číslo zohľadňuje výšku a pravidelnosť vkladov, čas sporenia a prípadné mimoriadne vklady. Jeho systém výpočtu zabezpečuje všetkým stavebným sporiteľom spravodlivosť prideľovania cieľovej sumy a získania stavebného úveru. Informácie o hodnotiacom čísle klient nájdete vo výpise z účtu.
Po dvoch rokoch môže sporiteľ využiť nasporené prostriedky, vrátane štátnej prémie iba na bytové účely vymedzené zákonom. Po šiestich rokoch môže všetky nasporené prostriedky, úroky i štátnu prémiu a úroky z nej využiť na akékoľvek účely.
Po pridelení úveru nastáva fáza stavebného úveru. Je to obdobie, počas ktorého klient spláca stavebný úver poskytnutý sporiteľňou. Požičané prostriedky spláca mesačnými splátkami. Lehota splácania stavebného úveru a výška splátok závisia od zvolenej tarify. Fáza stavebného úveru sa končí jeho splatením.
Stavebné sporiteľne poskytujú v prípade okamžitej potreby finančných prostriedkov možnosť požiadať o medziúver. Dá sa to v prípade, ak má sporiteľ našetrenú aspoň polovicu cieľovej sumy a dosiahol potrebné hodnotiace číslo. Po predložení zábezpek úveru a dokladov účelového použitia mu sporiteľňa požičia prostriedky vo výške celej cieľovej sumy. Z medziúveru klient platí len úroky. Pridelením cieľovej sumy je medziúver splatený. Ďalej sporiteľ spláca už len stavebný úver podľa zvolenej tarify. Na medziúver nie je právny nárok.
Stavebné sporiteľne požadujú za poskytnutie stavebného úveru zá-bezpeky. Zabezpečenie je priamo úmerné výške poskytnutého úveru. Pri každom type úveru je potrebné ručenie príjmom. Pri nižšej hodnote stavebného úveru je potrebný jeden ručiteľ. Ak klient požiada o vyšší úver potrebuje dvoch ručiteľov a od určitej hodnoty pôžičky je potrebné ručiť aj nehnuteľnosťou. (er)