Od roku 1996 pôsobí na Slovensku Štátny fond rozvoja bývania. Ide o účelový fond na financovanie štátnej podpory pri rozširovaní a zveľaďovaní bytového fondu, ktorá sa realizuje v prevažnej miere formou poskytovania výhodných dlhodobých úverov. Od svojho vzniku do roku 2002 sa o podporu zo Štátneho fondu rozvoja bývania uchádzali občania prostredníctvom 35 429 žiadostí. V tomto období fond poskytol 28 899 podpôr v sume 19 483,84 mil. Sk. V minulom roku prerozdelil ŠFRB financie v objeme 2,844 mil. Sk.
Podpora zameraná na obce
Štátny fond rozvoja bývania by mal žiadateľom v tomto roku poskytnúť výhodné úvery v objeme 3,126 mld. Sk. Z tohto objemu predstavuje transfer zo štátneho rozpočtu sumu 2,519 mld. Sk a zvyšné prostriedky sú vlastné zdroje štátneho fondu.
Úvery budú môcť občania získať až na päť rôznych účelov stavby a to na výstavbu bytu v bytovom dome, výstavbu bytu v rodinnom dome, kúpu bytu v bytovom do-me, kúpu bytu v rodinnom dome a obnovu bytovej budovy. Ob-ciam pribudla možnosť využiť zdroje zo ŠFRB na výstavbu obecných nájomných bytov.
Práve obce by mali získať naj-viac peňazí. Až 1,4 mld. Sk je vyčlenených na program výstav-by obecných a sociálnych bytov. Z tejto sumy by sa mala podporiť výstavba asi 900 bytov v majetku obcí. Podpora vo výške asi 50 mil. Sk by mala v tomto roku napríklad pomôcť postaviť viac ako 200 bytov v Tr-nave, pre výstavbu automobilky PSA Peugeot-Citroën a v Žiline. Obce by podľa návrhu asi 475 miliónov Sk mali investovať do obnovy bytov v ich majetku.
Pre individuálnych žiadateľov - občanov a firmy je z rozpočtu fondu určených 1,7 mld. Sk. Oproti minulému roku ide o 40- percentný pokles. Podľa riaditeľa ŠFRB Zoltána Kásaia je tento pokles spôsobený práve navýšením sumy pre obce. "Rozpočet má určitú sumu, ak ideme dávať úvery obciam, nemôžu dostať občania viac" vysvetlil. Podľa návrhu by na účel výstavby v rodinných domoch malo plynúť asi 790 miliónov a na účel výstavby v bytových domoch asi 290 miliónov Sk. Na kúpu bytov v rodinných domoch či bytovkách sa má vyčleniť asi 60 miliónov Sk.
V novom roku nové pravidlá pre obce
V minulom roku fond, ani ministerstvo výstavby neposkytlo na stavbu nájomných bytov ani korunu. Dôvodom bol, podľa Z. Kásaia, nesúlad medzi podmienkami Štátneho fondu rozvoja bývania a Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR. Starostovia nemali záujem o pôžičku z fondu, pokiaľ nedostali nenávratnú dotáciu zo strany ministerstva," vysvetlil. V tomto roku sa má pri výstavbe nájomných bytov realizovať model 70:30. Znamená to, že 70 percent z požadovaných prostriedkov získa žiadateľ prostredníctvom pôžičky od štátneho fondu a 30 percent vo forme nenávratnej dotácie od ministerstva výstavby. Oproti minulému roku, kedy platil systém 50-percentnej dotácie a 50-percentnej pôžičky bude úver zvýhodnený nižšou úrokovou sadzbou vo výške 1,2 percenta ročne. Splatnosť úverov by mala byť 30 rokov. Fond v tomto roku disponuje aj s 475 miliónmi určenými na obnovu bytových budov v majetku obcí. Tento objem je v porovnaní s minulým rokom dvojnásobný.
Čiastočne po novom aj podpora pre fyzické osoby
Fyzické osoby ako žiadatelia musia splniť podmienku, že výška ich príjmu nepresahuje 3,5-násobok životného minima. Maximálna lehota splatnosti pôžičky je 30 rokov a poskytuje sa s nižšími úrokmi ako v minulom roku. Výška splátok tak v tomto roku narastie iba mierne i napriek tomu, že sa výška úveru zvýši. Dôvodom sú práve nižšie úroky. Podľa nových pravidiel už neexistuje vekové obmedzenie, žiadatelia do 35 rokov teda už nedostanú najvýhodnejšie úvery. Pre niektoré skupiny žiadateľov sa tiež skrátilo splácanie z 30 na 20 rokov.
Najvýhodnejší úver môžu získať občania na kúpu dokončeného bytu v bytovom dome. Jeho výška je zhora ohraničená až mi-liónom korún a lehota splatnosti 30 rokmi. Maximálny úver 700 tisíc Sk je určený na pripravovanú či začatú výstavbu bytov v bytovke. Dôvodom nižšieho maxima je snaha motivovať investorov, aby byty najprv postavili a až potom predávali. Počas výstavby, podľa zástupcov fondu, totiž dochádza k rôznymi rizikám, zmenami ceny bytu začínajúc a možným zánikom zhotoviteľa stavby končiac. Práve v snahe zamedziť týmto negatívam je zvýhodnená podpora kúpy už postaveného bytu.
Pri výstavbe rodinného domu sa diferencuje výška podpory podľa rozlohy domu. Pre rodinný dom do celkovej plochy 140 štvorcových metrov môže úver dosiahnuť milión korún, pri ploche 140 až 240 štvorcových metrov 700 tisíc.
Osobitnými podmienkami sa riadi podpora pre odchovancov detských domovov. Pre nich je určená pôžička vo výške milióna korún bez ohľadu na to, či ide o dostavaný byt či dom. Ak sa vmestia do ceny, môžu úverom prefinancovať aj 100 percent ceny bytu. Pre ostatných žiadateľov platí najviac 80 percent obstarávacích nákladov. Rovnako zvýhodnené podmienky pre nich platia aj pri kúpe bytu. Všeobecne možno prostriedkami z fondu financovať iba kúpu bytov, ktoré sú najviac dva roky po kolaudácii. Pre odchovancov detských domovov toto obmedzenie neplatí, môžu kúpiť aj staršie byty.
Vo všeobecnosti možno povedať, že tohtoročná podpora z ŠFRB je výhodnejšia ako vlani. Podmienky sa zhoršili iba pri dvoch účeloch, pri oboch ide o skrátenie lehoty splácania. Za 20 rokov musí byť splatený úver v prípade, že žiadateľ chce pôžičku ešte počas výstavby bytovky a počas výstavby veľkého domu. Za veľký dom sa považuje celková plocha od 140 až 240 metrov štvorcových s podmienkou, že aspoň polovica podlahovej plochy musí byť určená na bývanie.
Obnova takmer bez zmien
Úvery na obnovu budú naďalej poskytované na tri účely - na zateplenie, obnovu spoločných rozvodov a odstraňovanie statických chýb. Maximálna výška podpory je 7 600 Sk na štvorcový meter a platí, že podpora sa dá využiť len raz. Ak teda vlastník robí súčasne viac druhov obnovy, nemôže žiadať o dve dotácie.
Kde si podať žiadosť
V tomto roku evidujú žiadosti o pôžičky mestské úrady. Oproti vlaňajšku, kedy žiadosti evidovali dnes už zrušené okresné úrady, tak dochádza k podstatnej zmene. Z dôvodu uľahčenia komunikácie preto riaditeľ štátneho fondu požiadal všetkých 79 primátorov, aby na mestských úradoch určili zodpovedného pracovníka, ktorý bude komunikovať so ŠFRB. "Bude naším partnerom, ktorému pošleme vzory tlačív, pokyny a pravidlá," konštatoval Z. Kásai. Žiadatelia o podporu budú musieť v tomto roku vypisovať nové tlačivá doplnené o nové údaje. Kontrola a podpisovanie žiadostí podľa nového zákona je od tohto roka v kompetencii krajských stavebných úradov. (er)