Už o dva mesiace sa Slovensko stane právoplatným členom Európskej únie. Skončia sa dlhotrvajúce diskusie o tom, či ceny nehnuteľností po vstupe do únie porastú alebo nie. V súčasnosti sa však väčšina ľudí, aj pracovníkov realitných agentúr zhoduje na tom, že ceny už príliš nahor nepôjdu. "Už teraz sú veľmi vysoko," myslí si Daniel Janšo z realitnej kancelárie Lux v Banskej Bystrici.
BANSKÁ BYSTRICA
Dôchodcovia sa
sťahujú na kraj mesta, kde sú domy lacnejšie
V Banskej Bystrici je mnoho ľudí zamestnaných na síce stálych, ale platovo nie príliš lukratívnych postoch v štátnej a verejnej správe. V meste sa neplánuje žiadna investícia, ani priemyselný park, a ľudia sú zamestnaní skôr v úradoch v štátnej správe. "Ceny v tomto regióne, s výnimkou lyžiarskych a rekreačných stredísk, hore nepôjdu, ak sa nič podstatné ohľadne prílevu kapitálu nezmení," myslí si D. Janšo.
V súčasnosti sa cena jednoizbových bytov v Bystrici pohybuje od 600 000 do 700 000 korún, trojizbové idú od 925 000 do 1,5 milióna - podľa lokality a stavu. "Domy sa predávajú čoraz ťažšie, zvlášť kategória od 2,5 milióna do 5 miliónov korún. Pretrváva skôr silný záujem o menšie alebo staršie domy v okrajových častiach a okolitých obciach do vzdialenosti asi 20 kilometrov od Banskej Bystrice, v cenách od 700 tisíc do 2 miliónov korún," dodáva D. Janšo.
Už asi dva roky možno v banskobystrickom regióne pozorovať trend, keď sociálne slabšie vrstvy a dôchodcovia predávajú nehnuteľnosti v Banskej Bystrici a sťahujú sa na vidiek, napríklad do oblasti Hont, Gemer či No-vohradu, kde sa za cenu do milióna dá kúpiť pomerne slušný dom aj so záhradou a náklady na bývanie sú nepomerne nižšie ako v Bystrici.
Pozemky v lukratívnych čas-tiach mesta sa pohybujú v cene od 1 500 do 2 000 korún za štvorcový meter, ale v okrajových častiach možno kúpiť pozemok aj v cene od 700 do 1 200 korún za štvorcový meter. "Ceny pozemkov sú však, na rozdiel od bytov, pomerne stále a mierne rastú," uzatvára D. Janšo.
KOŠICE
Predáva sa najmä na hypotéky
Podľa Ladislava Habinu z ko-šickej realitnej kancelárie Sli-mák, ceny nehnuteľností ešte porastú, ale už nie tak rapídne ako tomu bolo doteraz. "Od septembra 2002 do septembra 2003 narástli ceny bytov v priemere o 30 až 40 percent. Predpokladám, že ak v tomto roku pôjdu ceny hore, tak maximálne o desať percent," myslí si.
V súčasnosti sa ceny jednoizbových bytov v Košiciach pohybujú od 550 000 do 750 000 korún (výmera od 28 do 40 štvorcových metrov), dvojizbových od 800 000 do 900 000 (od 56 do 60 štvorcových metrov). Trojizbové byty sa predávajú od 900 000 do 1,2 milióna korún. To sú ceny za byty v pôvodnom stave. Ak v nich boli robené nejaké stavebné úpravy, prípadne ide o byty v centre mesta alebo tehlové byty, ich cena je ešte asi o 20 percent vyššia.
Čo sa týka rodinných domov, podobne ako v Banskej Bystrici aj v Košiciach sa predávajú najmä rodinné domy v cene od 1,5 do 1,8 milióna korún. "Tvoria asi 80 percent všetkého predaja. Kupujú ich prevažne ľudia, ktorí predávajú svoj byt a na zvyšok im dokladá peniaze rodina, prípadne si berú stavebný úver či hypotéku," hovorí L. Habina. Asi 10 percent obratu tvoria domy od 1,5 do 2,5 milióna a zvyšných 10 percent ešte drahšie domy.
Ceny za novostavby sa v Košiciach pohybujú okolo 6 miliónov korún, v okrajových častiach mesta však ide cena aj o tretinu nižšie.
Asi 80 percent obchodov ide cez hypotekárne a stavebné úve-ry.
BRATISLAVA
Ľudia skôr obzerajú, ako kupujú
Aj v Bratislave by ešte mali ceny nehnuteľností porásť. "Nie však preto, že vstupujeme do Európskej únie, ale preto, že taký je proste svetový trend. Rastú ceny nehnuteľností v Bratislave, Budapešti i vo Viedni," myslí si Jaroslav Gučík, konateľ realitnej kancelárie Austria real.
V Bratislave podľa nej, ponuka nehnuteľností v týchto mesiacoch výrazne vzrástla. "Ľudia si asi uvedomili, že po vstupe do únie ceny realít neporastú tak, ako si mysleli, a začali vo veľkom predávať už teraz. V kupujúcich to vyvolalo pocit - poďme sa pozrieť ešte na ďalšiu nehnuteľnosť, možno bude lepšia," hovorí J. Gučík. S malou nadsázkou hovorí, že realitný maklér sa tak zmenil na akéhosi turistického sprievodcu. "Ľudia chodia, pozerajú sa a nevedia sa rozhodnúť, čo kúpiť."
Problémom, podľa nej, je aj to, že zatiaľ čo predávajúci uprednostňujú hotovosť, kupujúci ponúkajú hypotéky a úvery. "Z de-siatich kupujúcich deväť chce kupovať na hypotéku. Bohužiaľ, predávajúci sa ešte nezmierili s faktom, že by to mali akceptovať," tvrdí J. Gučík. Najväčší problém vidí v zdĺhavom vybavovaní v banke, ktoré trvá minimálne dva a viac mesiacov. "Banky by mali skrátiť administratívny proces, aby neodradzovali predávajúcich. Na úver totiž potrebujú aj ich, nielen kupujúcich."
V Bratislave a okolí sa naj-viac predávajú stavebné pozemky, po ktorých je dopyt veľmi veľký. Je ich však nedostatok, voľné sú prevažne pozemky, na ktorých sa do budúcna s výstavbou ešte len počíta - teda perspektívne stavebné pozemky. Ďalej je záujem o novostavby a menšie byty v centre mesta v pôvodnom stave, od jedného do štyroch miliónov.
Rozdiely v cenových reláciách sú veľmi veľké. Garsónku v Bratislave môžete kúpiť za 900 tisíc, ale aj za 1,7 milióna.
Rozhodujúca pri určovaní ceny je lokalita a "výzor" nehnuteľnosti, a to aj vonkajší. "Môžete ponúkať na predaj rozprávkovo krásny byt, keď je však v špinavom vchode a rozbitom paneláku, bude ťažké ho predať," vysvetľuje J. Gučík.
Ceny jednoizbových bytov sa pohybujú v Bratislave od 1,2 do 1,7 milióna korún. Dvojizbový byt kúpite v priemere od 1,5 do 6 miliónov, trojizbový od 1,7 do 8 miliónov. Austria real dokonca mala v ponuke aj byt za 19 mi-liónov korún. "Bol v centre mesta, v pešej zóne, veľký asi 160 štvorcových metrov a krásne zrekonštruovaný. Predal sa."
Stavebné pozemky sa v Bra-tislave dajú kúpiť od 3 000 do 17 000 korún za štvorcový meter.
Autor: SOŇA REBROVÁ