Michal Rajčan.
ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Michal Rajčan ako jediný zjazdár v histórii samostatného Slovenska dokázal bodovať vo Svetovom pohári. Vlani vo švajčiarskom Wengene skončil deviaty v kombinácii a získal 26 bodov. Sklamaný pomermi v Slovenskom lyžiarskom zväze nevydržal 23-ročný talent počúvať sľuby a koncom predchádzajúceho roku sa presunul do USA. Študuje na univerzite v Nevade.
,,Príchod do Ameriky bol v pohode. Prišiel som pred Vianocami a škola sa začala až v januári, takže som mal dostatok času zoznámiť sa s prostredím. Prvé dva týždne som trénoval a potom som absolvoval prvé FIS preteky. Akési zahrievacie kolo. Prvé školské preteky som však vynechal pre bolesti v chrbte," povedal Michal Rajčan.
Školu odštartoval bez väčších problémov, musel si však zvykať na domáce úlohy. ,,Zo začiatku som mal medzery v angličtine, no zlepšujem sa z týždňa na týždeň. Medzi študentmi nebýva zvykom, aby sa o seba navzájom zaujímali. Ak potrebujeme pomôcť s niečím do školy, môžem sa obrátiť na profesorov, ktorí sú vždy ochotní poradiť."
V lyžiarskom tíme sa Michal naopak na kolegov spoľahnúť môže. Americké školské preteky sa vyhodnocujú ako družstvo a dôležitý je každý člen. ,,Trénujeme päť dní v týždni na snehu. Na slalomovom kopci, kde sa pripravujeme a dochádzame hodinu na aute, je špeciálny systém zasnežovania. Je to podobné ako u nás, len z diel nestrieka sneh, ale voda. Keď to pustia a mrzne, tak sú podmienky na tréning dobré."
Trénerom školského lyžiarskeho tímu je Tom Arnstein a jeho asistentom Reuben Kuruvila. Michal zatiaľ absolvoval 20 pretekov, v ostatných šiestich neskončil horšie ako na piatom mieste. Vyhral slalom, dvakrát bol druhý, dvakrát tretí v obrovskom slalome a raz v slalome. Počas víkendových univerzitných majstrovstiev USA v Sugar Bowl skončil druhý v slalome a tretí v obrovskom slalome. ,,Oproti minulému roku som si zlepšil FIS body v obidvoch disciplínach. Na šampionáte štartovalo najlepších 20 slalomárov zo západnej a 15 z východnej časti USA. Úroveň je veľmi dobrá. Je tu veľa Nórov, ktorí predtým pravidelne bodovali v Európskom pohári. Vlastne je tu veľa Európanov a v prvej pätnástke sú iba dvaja Američania. So Slovenskom sa to nedá porovnávať. Tu je väčšia konkurencia. V šiestich obrákoch bolo šesť víťazov, z prvej desiatky môže vyhrať hocikto."
Zo začiatku mal Rajčan problémy nadviazať bližší kontakt s ostatnými lyžiarmi. ,,Nikto ma nepoznal. Až po prvom víťazstve ma začali brať vážnejšie. Lyžovanie so školu sa dá zvládnuť. Nie ako u nás doma, kde sa hľadajú rôzne dôvody. V USA profesori šport berú, ale na druhej strane vyžadujú plnenie úloh načas."
Michalovi zatiaľ v Amerike najviac chýba priateľka, rodina, kamaráti a auto. Slovenská reprezentácia už menej. ,,Ani neviem, či ešte nejaká existuje. Pozeral som si výsledky na internete, ale našich som v nich skoro nenašiel. Tréner Gregor sa ma ani nepokúšal kontaktovať. Aj o dlhoch SLZ som sa dozvedel. Je to veľa peňazí. A pritom náklady na prípravu aj počas sezóny na preteky sme si často hradili z vlastného. Vôbec si neviem predstaviť, ako by som fungoval v reprezentácii. Za súčasných podmienok? Tu sledujem, že aj na relatívne ‚nižšej' úrovni sa lyžovanie dá robiť ľahšie. A nezáleží až tak na peniazoch. V Amerike sa stretávam s ochotou, akú som doma nezažil. Tu hľadajú riešenia, ako veci urobiť, na Slovensku sa hľadajú dôvody, prečo sa to nedá," dodal Rajčan na záver.
MIRO GREŠKO