Lízovať možno aj autá z druhej ruky

A utomobil je tovar, ktorý veľmi rýchlo stráca hodnotu. Už momentom kúpy sa jeho cena rapídne znižuje. Ak nepatríte medzi tých, ktorí musia mať všetko nové a byť prvým majiteľom, môžete si kúpiť ojazdené auto. A nemusíte ho dokonca ani zaplatiť v hotovos

ti. Lízingové spoločnosti už v pomer- ne širokej miere ponúkajú aj finančný lízing na ojazdené automobily.

Už aj ojazdené automobily

Nebolo to tak však od začiatku využívania lízingu na Slovensku. Pôvodne sa lízovali najmä nové automobily, ojazdené zriedkavejšie. Zlom nastal v roku 2000, keď na trh vstúpila GE Capital Leasing, ktorá sa na lízing ojazdených automobilov špecializuje. Podľa štatistiky Asociácie leasingových spoločností sa lízing ojazdených automobilov zvyšoval postupne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2001 sa formou lízingu prefinancovalo 8 605 osobných automobilov v hodnote 1 986 mil. Sk. Z tohto počtu si fyzické osoby - nepodnikatelia zadovážili 4 974 ojazdených automobilov v hodnote 995 mil. Sk a podnikatelia 3 631 áut za 991 mil. Sk. V roku 2002 to už bolo 9 180 ojazdených áut v hodnote takmer 2 420 mil. Sk. Z nich bolo až 6 227 áut v hodnote 1 506 mil. Sk určených súkromným osobám a 2 953 v hodnote 914 mil. Sk podnikateľom.

SkryťVypnúť reklamu

V prvom polroku sa 2003 počet ojazdených automobilov kúpených formou lízingu dokonca vyšplhal na 5 346 kusov a objem na 1 559 mil. Sk. Podnikatelia si prenajali v tomto období 3 766 automobilov v hodnote 969 mil. Sk a spotrebitelia 1 580 ojazdených automobilov za 590 mil. Sk. Priemerná hodnota ojazdeného automobilu na lízing teda v prvom polroku minulého roka bola 290 tis. Sk.

Spoločnosťami, ktoré sa v tomto období najviac angažovali v lízingu

jazdených automobilov boli: GE Capital Leasing, QuatroCar, Kofis, VW Finančné služby Slovensko, CAC Leasing Slovakia a OTP Leasing. Porovnať údaje o lízingu s predajom nie je možné, pretože neexistuje štatistika predaja ojazdených automobilov. Podľa zástupcov autobazárov je však každé tretie ojazdené auto predané prostredníctvom lízingu. Táto forma predaja má stúpajúcu tendenciu a očakáva sa jej ďalší nárast, i keď nie v takej miere ako v predchádzajúcich rokoch, kedy bol rast lízingu ojazdených automobilov vyšší ako celkový rast lízingu. Okrem čísiel o rastúcej populárnosti financovania áut pros- tredníctvom lízingu hovorí i stúpajúci počet autobazárov, s ktorými lízingovky spolupracujú.

SkryťVypnúť reklamu

Aký voz sa dá kúpiť

Podmienky lízingu ojazdených automobilov sa v jednotlivých spoločnostiach líšia. Všeobecne si však na lízing možno obstarať ojazdené auto maximálne od roku výroby 1993 s platnou STK. Môže ho predávať autobazár, díler nových vozidiel, prípadne byť dovezené zo zahraničia. Čas lízingu sa pohybuje od 36 do 48 až 60 mesiacov. Minimálna akontácia pri najstarších autách je 30 percent obstarávacej ceny vozidla, maximálna akontácia sa odporúča do 70 percent z ceny auta.

Najväčšie riziko pri lízingu ojazdených áut predstavuje ich pôvod. Lízingové spoločnosti preto využívajú služby špecializovaných firiem, napríklad THG, Car Detect, IRIS IDENT, ktoré overujú pôvod auta. Preverujú sprievodné doklady automobilu, výrobné čísla karosérie, motora a po previerke pôvodu vydajú o výsledku osvedčenie. Riziko pre lízingové spoločnosti sa tým rapídne znižuje.

SkryťVypnúť reklamu

Ako postupovať

Postup pri lízingu ojazdených automobilov je taký istý ako pri nových. Predajca v autobazári vypracuje ponuku s technickou, obchodnou a cenovou informáciou o vybranom automobile. Ak spolupracuje s lízingovými spoločnosťami oboznámi vás s ich ponukou. V prípade, že autobazár s lízingovkou nespolupracuje, prípadne vám ponuka od predajcu nevyhovuje, môžete automobil financovať prostredníctvom ktorejkoľvek spoločnosti zaoberajúcej sa lízingom ojazdených automobilov. Keď si vyberiete lízingovú spoločnosť, ktorej podmienky vám vyhovujú, stanovíte si výšku akontácie, čas splácania a iné náležitosti zmluvy, musíte financujúcej spoločnosti predložiť požadované doklady. Tie sa líšia v závislosti od toho, či si auto kupujete ako súkromná osoba alebo ako podnikateľ, od jeho ceny, ale i od výšky vstupnej splátky (akontácie).

SkryťVypnúť reklamu

Vo všeobecnosti lízingové spoločnosti pri lízingu ojazdených áut od súkromných osôb - nepodnikateľov požadujú: platný občiansky preukaz, druhý doklad totožnosti, napríklad cestovný pas, rodný list, vodičský preukaz a číslo bankového účtu, z ktorého budú splátky hradiť.

V prípade vyššej obstarávacej ceny auta - 400 až 500 tisíc Sk musí budúci nájomca okrem uvedených dokladov predložiť aj potvrdenie zamestnávateľa o príjme a ďalší doklad potvrdzujúci meno a adresu žiadateľa, ktorý nesmie byť starší ako 1 mesiac. Môže to byť faktúra za plyn, elektrinu, vodu, telefón, mobil, výpis z bankového účtu, SIPO a podobne. Pri vyšších obstarávacích cenách si lízingové spoločnosti môžu individuálne vyžiadať i ďalšie doklady. Po predložení všetkých dokladov a žiadosti lízingová spoločnosť preverí žiadateľovu bonitu a schopnosť splácať záväzky a po kladnom výsledku môžete podpísať lízingovú zmluvu. Pri podpise lízingovej zmluvy zaplatíte na základe faktúry vstupnú splátku (akontáciu). Po jej zaplatení zmluva nadobúda účinnosť a lízingová spoločnosť uhradí faktúru autobazáru alebo predajcovi auta.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej

V súčasnosti sa podľa zástupcov GE Capital Leasing z ojazdených automobilov najviac lízuje Škoda Felicia. Za značkou Škoda nasleduje Volkswagen a Opel. Priemerná cena auta financovaného touto spoločnosťou predstavuje 240 tisíc Sk a priemerná akontácia je približne 30 percent. Zástupcovia lízingových firiem očakávajú od lízingu ojazdených áut ďalší rast. Jeho podiel na predaji starších áut je totiž stále nižší ako pri nových vozidlách a zároveň nižší ako napríklad v Českej republike. Trhu pomáha i celkový rast predaja ojazdených áut. Výraznejšie tempo rastu sa očakáva po liberalizácii dovozu starších áut po vstupe Slovenska do Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 754
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 056
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 811
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 700
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 467
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 850
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 603
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 299
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu