Putin volil dobre naladený aj s manželkou Ľudmilou v Moskve. V Sevastapole prišli hlas odovzdať aj mladí ruskí vojaci. FOTO - REUTERS
"Za prezidenta Putina, aby dokončil to, čo začal," tak znela najčastejšia odpoveď Moskovčanov, ktorí išli voliť. Vladimir Putin sa vybral voliť s manželkou Ľudmilou zjavne dobre naladený a laškoval s členmi volebnej komisie. Asi nie náhodou práve v tomto okrsku mali výstrelok ruskej volebnej techniky - elektronickú urnu, ktorá ihneď spracováva údaje. Nečakane úctivo sa Putin vyjadril o súperoch vo voľbách: "To ma naučili učitelia ešte v čase, keď som aktívne športoval, tí ľudia mi prejavujú česť, keď so mnou súperia, takže sú to dôstojní ľudia." Keď Putin splnil svoju občiansku povinnosť, odišiel sa pozrieť na tréning boxerov.
Rovnako ako prezident ani ostatní politici väčšinou nepovedali novinárom, komu dali svoj hlas. Občania boli omnoho otvorenejší. "Za Chakamadu, pretože je to odvážna žena," vyhlásila Moskovčanka Inna (19), ktorá volila prvýkrát v živote. Vtipom sršali aj kandidáti, ktorí zjavne najvyššiu funkciu zastávať nebudú. Komunista Nikolaj Charitonov prišiel voliť s manželkou a dcérou. "Jar je obdobím nádejí," povedal. Pred volebnou miestnosťou stretol Charitonov svojho súpera Sergeja Glazjeva a dlho mu triasol rukou.: "Veľa úspechov, drahý súdruh." Ani Glazjev sa netajil tým, že ide hlasovať za seba. Kandidát liberálnych demokratov, boxer Oleg Malyškin, prišiel v sprievode svojho šéfa Vladimira Žirinovského a pretože je zároveň jeho bodyguardom, nebolo jasné, kto v danej chvíli vykonáva akú funkciu. Namiesto kandidáta Malyškina odpovedal novinárom sám Žirinovskij: "Cíti sa dobre," odpovedal na otázku, akú má Malyškin náladu.
Najväčšia pozornosť sa upla k politikom a k Moskve a Petrohradu. V týchto mestách žije však len malá časť z celkového počtu 110 miliónov voličov. Prví sa vydali k urnám obyvatelia Prímorského kraja, ktorým vďaka voľbám obnovili pravidelné dodávky vody do domácností. Mesto Vladivostok podľa pesimistov nebude mať v apríli už vôbec žiadnu vodu. Občania neveria, že by akýkoľvek prezident mohol na ich neveselom živote čokoľvek zmeniť.
Preto muselo vedenie mesta vymyslieť, ako občanov dostať k urnám. Starší sa napríklad mohli ísť po hlasovaní dať zadarmo ostrihať, mladí mali zdarma vstup do nočného klubu. Rovnako ako väčšina ruských oblastí aj tie najvýchodnejšie nakoniec splnili očakávania Ústrednej volebnej komisie - dlho pred uzatvorením volebných miestností bolo jasné, že prezidentské voľby sa v Rusku uskutočnili.