Cayetano Abad, jeden z pasažierov vlaku, ktorý vyhodili do povetria teroristi, odovzdal svoj hlas v Madride.
FOTO - TASR/AP
MADRID - Najemotívnejšie voľby v histórii prežilo včera Španielsko. Po obrovskom piatkovom proteste proti najhoršiemu teroristickému útoku v dejinách krajiny, na ktorom sa zúčastnilo viac než 11 miliónov ľudí, volili Španieli pod vplyvom posledných informácií o vyšetrovaní atentátu.
Kým do štvrtka komentátori zvažovali zvyčajné volebné faktory, ako je stav ekonomiky, včera bolo kľúčové, ako si voliči odpovedia na otázku, kto je páchateľom madridských útokov - baskickí alebo moslimskí radikáli? Ak by útočili Baskicko a jeho sloboda (ETA), nahrávalo by to súčasnej vládnej Ľudovej strane (PP). Ak islamskí radikáli, hlasy by to prinieslo opozičnej Španielskej robotníckej socialistickej strane (PSOE) vystupujúcej proti vojne v Iraku. Silné dôkazy včera chýbali. Čiastkové informácie o stave vyšetrovania (stopa islamských radikálov) však nahrávali socialistom.
Posledné prieskumy verejnej mienky pred atentátmi naznačovali vyrovnaný súboj, pričom o málo väčšie šance dávali Ľudovej strane než opozičným socialistom. Médiá počas víkendu vyzývali ľudí, aby šli voliť, a vyššia volebná účasť by nahrávala skôr socialistom. Do 18. 00 prišlo voliť 62,54 percenta voličov - o 7 percent viac než v posledných voľbách o tomto čase. V napätej atmosfére plnej kriku a piskotu odvolil premiér José María Aznar, ktorý už vo voľbách nekandiduje. S odmietavými reakciami sa stretol aj Mariano Rajoy, ktorého kandidovali ľudovci ako kandidáta na nového premiéra.
Analytici upozorňovali, že rozsah útoku voličov tak šokoval, že ich reakcia pri voľbách sa dala len ťažko predvídať. Ich rozhodnutie navyše mohlo v poslednej chvíli ovplyvniť vyšetrovanie atentátov a priznanie al-Káidy, hoci jeho autentickosť bola otázna.
V Madride demonštrovalo už v sobotu osemtisíc ľudí proti Aznarovi a obviňovali ho zo zatajovania informácií z vyšetrovania atentátu. Vyšetrovanie kritizovali aj opoziční socialisti. Vládu demonštranti kritizovali za to, že vzápätí po atentátoch označila za páchateľov teroristickú organizáciu Baskicko a jeho sloboda (ETA). "Skôr než budeme voliť, chceme poznať pravdu," skandovali v Madride. Ľudia protestovali aj v Barcelone a Bilbau.
Líder opozičných socialistov José Luis Rodríguez Zapatero, ktorý vystupoval proti zapojeniu Španielska do vojny v Iraku, po odhlasovaní veril v dobrý výsledok: "Verím, že Španielsko môže začať novú éru, keď ľudia budú môcť politikom dôverovať. Veľmi ma dojal dnešný príklad Španielov a ich požiadavky na právo na informácie."
(mch, čtk, reuters, tasr)