Igor Kováč behal rovnako rýchlo vonku i v hale. Vrcholný výsledok dosiahol na MS 1997 v Aténach, kde na 110 m prek. skončil tretí. Na halových svetových šampionátoch bol na 60 m prek. piaty (1997) a ôsmy (1999). ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Trénovalo sa v nemocničnej chodbe
Na Slovensku veľmi dlho nebola žiadna hala. V roku 1975 začali fungovať atletické tréningové "prístrešky" v Bratislave či Košiciach. Oba mali od švédskych výrobcov osemročnú záruku, začiatkom deväťdesiatych rokov doslúžili a spľasli. Napriek tomu poznáme z tých čias slovenských halových majstrov Európy a medailistov z MS. Náš prvý kontinentálny titul získal v roku 1972 Jozef Plachý na 800 m. Najúspešnejší je chodec Pribilinec (víťaz na 5 km '87, '88, chôdzu v roku 1995 vynechali z programu) a diaľkarka Eva Murková - majsterka Európy 1983, strieborná '84 a '85. Na HMS boli strieborní osemstovkárka Sedláková a Pribilinec (1989)
Na HME 1973 v Rotterdame získala striebro štafeta na 4x4 kolá (presne 4x720 metrov) Šišovský, Samborský, Kováč, Plachý striebro o centimetre za východnými Nemcami. Až do polovice osemdesiatych rokov neurčovali reguly dvestometrový ovál, mohlo sa behať na okruhoch od 160 do 200 metrov. Títo medailisti boli z Banskej Bystrice, mesta bez náznaku strechy pre atlétov. "Trénovali sme v spojovacej chodbe medzi dvoma traktmi banskobystrickej nemocnice. Bola dlhá asi 150 metrov, široká šesť. Na konci stál, žiaľ, už nebohý tréner Robo Rozim, ktorý nám robil zákrutu. Čo ten schytal bodyčekov. Behali sme ako na starovekých olympiádach, tam, otočka a späť. Pravda, pár týždňov sme sa pripravovali v jedinej vtedajšej československej hale v Jablonci. Mala tvar hrušky," spomína stále slovenský rekordér na 1500 metrov 3:39,4 z roku 1974 (!) Ivan Kováč.
Elán je ideálny na prípravu
V Bratislave slúži od roku 2000 špecializovaná hala Elán. Náš tréner Eugen Laczo tvrdí, že na prípravu je ako stvorená. Žiaľ, je jediná. "Naznačím ideálny model. Každý atlét by mal mať dva vrcholy v sezóne. O koncepcii sezóny musí vedieť začiatkom októbra. Vtedy by sa tréner so zverencom mali dohodnúť, či halové súťaže podstúpia. V novembri má potom nasledovať hrubá objemová príprava, najlepšie niekde v teple. Od decembra aspoň jeden špeciálny tréningový blok v hale so zameraním na techniku. Tak mesiac až šesť týždňov," povedal Laczo.
Od vzniku samostatnej SR získali na halových MS Slováci zopár pekných umiestnení - prekážkar Igor Kováč (1995) a výškarka Mária Melová (1999) skončili piati, Kováč bol ešte raz vo finále (1999) ôsmy. Guliar Milan Haborák skončil dvakrát za sebou (2001, 2003) na siedmom mieste. Pred týždňom v Budapešti malo na svetovom šampionáte Slovensko iba jedného zástupcu, bežca na 800 metrov Romana Hanzela, ktorý obsadil 26. miesto.