
Dva dni strávila dvojica súrodencov na ulici po tom, čo ich otec vyhnal z domu. V Košiciach neexistuje zariadenie, ktoré by takéto prípady dokázalo okamžite riešiť. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
"Jednoducho nám pobalili veci a vyhodili z domu," hovoria sedemnásťročný Dionýz a dvanásťročný Erik Baloghovci. Matka im zomrela už dávnejšie. Bez peňazí sa vlakom načierno dostali do Košíc, kde býva ich teta. "Trochu jedla nám dali ľudia na stanici, kde sme aj prespali," hovorí Dionýz.
"Neviem im pomôcť. Som chorá, mám vlastné tri deti," vysvetľuje teta chlapcov Ružena Šuhová, u ktorej chceli chlapci zostať. Inú rodinu nemajú. "Zobrala som ich na sociálny odbor okresného úradu, ale bolo pol piatej a sociálni pracovníci už boli na odchode. Poslali nás na políciu."
Odtiaľ spoločne so službukonajúcim policajtom obvolali niekoľko zariadení pre opustené deti. "Ústav pre mladistvých na Hornom Bankove ich odmietol, podobne Diagnostický ústav na Opátskom, ujať sa ich nechceli ani v Detskom domove na Uralskej," povedal nám nadporučík policajného zboru. "Až v Stredisku krízovej intervencie sľúbili, že urobia výnimku a ak prinesiem potvrdenie od lekára o ich vyhovujúcom zdravotnom stave, tak ich na noc prichýlia," povedal policajt, ktorého sme už po pracovnom čase spoločne s deťmi zastihli na vyšetrení v nemocnici. "S takýmto niečím som sa doteraz nestretol. Žiaľ, v Košiciach neexistuje zariadenie, ktoré by takéto prípady dokázalo urgentne prijať v akúkoľvek dennú a najmä nočnú hodinu. Ak niekto príde a nahlási opustenie dieťaťa, jeho osud je už len na iniciatíve polície," pokrčí plecami. "Nemôžem ich nechať na ulici," dodal.
V Krízovom stredisku súrodenci nakoniec strávili noc.
"Podľa zákona je detský domov povinný ujať sa všetkých detí, ktoré naliehavo potrebujú pomoc. Mali tak urobiť hneď, keď sa na nich polícia obrátila," povedala nám pracovníčka Krízového strediska.