NEW YORK - Spoločnosť Eastman Kodak podala žalobu na japonský koncern Sony za úmyselné využitie 10 hlavných patentov Kodaku pre digitálne fotoaparáty.
Kodak a Sony patria medzi najsilnejšie spoločnosti v konkurenčnom boji na rýchlorastúcom trhu digitálnej techniky. Podľa prieskumov sa Sony vlani umiestnil v predaji týchto produktov v USA na prvom mieste, Kodak mu dýchal na chrbát z druhej priečky.
Kodak má po celom svete patentovaných viac ako 1000 produktov v oblasti digitálnej fotografie. Kodak sa podľa slov jeho hovorcu snažil spor okolo patentu vyriešiť tri roky, doteraz však nedospeli k dohode. Súdny spor by priemyslom digitálnej techniky mohol výrazne zatriasť. Ak si totiž Kodak nepresadí svoje práva, rovnaké praktiky ako Sony by mohli zaujať aj ďalšie koncerny, napríklad Canon a Nikon.
Sony namieta, že žiadne patentové práva Kodaku neporušil. Americká spoločnosť je však pod veľkým tlakom, pretože potrebuje pevne presadiť svoju pozíciu na digitálnom trhu a vzdialiť sa tak od stagnujúcej oblasti tradičnej fotografie.
Abramovič chce predať polovicu svojich akcií Sibnefti
LONDÝN - Ruský miliardár Roman Abramovič vedie rozhovory o potenciálnom predaji polovice z jeho 92-percentného podielu v ruskej ropnej spoločnosti Sibnefť. Do rozhovorov sa zapojili britskoholandská skupina Royal Dutch/Shell, americký rival ChevronTexaco a TotalFinaElf z Francúzska, uvádza sa v správe citujúc nemenovaných bankárov z ropného sektora. Abramovič sa snaží nájsť kupca predtým, ako sa dokončí rozdelenie pôvodnej fúzie medzi spoločnosťou Sibnefť a Jukos.
Jukos uzavrel vlani v apríli historický obchod, v rámci ktorého sa mal zlúčiť s firmou Sibnefť. Tento obchod by vytvoril štvrtú najväčšiu ropnú a plynárenskú skupinu na svete. Hlavný akcionár Jukosu a jeho zakladateľ Michail Chodorkovský je však v dôsledku obvinení z podvodu od októbra vo väzení. Ruskí prokurátori začali proti Jukosu agresívnu kampaň a Abramovič neočakávane zrušil 28. novembra minulého roka fúziu po tom, čo Jukos odmietol odovzdať manažérsku kontrolu nad spojenou firmou.
Výrobca pneumatík Goodyear objavil diery v účtovníctve
CHICAGO - Americký výrobca pneumatík Goodyear Tire & Rubber objavil ďalšie účtovné problémy v službách poskytovaných v Spojených štátoch, ktoré znížia jeho prevádzkové zisky zhruba o 16 miliónov dolárov. V reakcii na pokračovanie vyšetrovania nesprávneho účtovníctva v zahraničných divíziách firmu tento týždeň opustilo niekoľko európskych manažérov.
Spoločnosť Goodyear, ktorá je najväčším výrobcom pneumatík v Severnej Amerike, objavila účtovné problémy už tretíkrát za posledných šesť mesiacov.
Firma Goodyear je už tri roky stratová vinou marketingových chýb, klesajúceho trhového podielu, slabých vzťahov s dílermi a ďalším problémom.
Zakladateľa Parmalatu trápi srdce
RÍM - Zakladateľovi Parmalatu Calistovi Tanzimu vraj hrozí smrť. Tvrdia to lekári, ktorí sledujú Tanziho zdravie. Podnikateľ bol v uplynulých týždňoch trikrát hospitalizovaný pre srdcové problémy. Naposledy previezli 65-ročného Tanziho, podozrivého z podvodov vo vlastnej firme, do nemocnice v stredu.
Vyšetrovatelia medzitým bez prestávky pátrajú po sumách, ktoré mal Tanzi spreneveriť z firemných pokladníc. Vo štvrtok bolo zaistené bankové konto bývalého funkcionára Bank of America Lucu Salu, na ktorom našli štyri milióny eur. Sala, ktorý pred rokom odišiel z amerického peňažného inštitútu, a zmluvne pracoval pre Tanziho, je už niekoľko týždňov vo vyšetrovacej väzbe.
Správca Parmalatu Enrico Bondi, poverený sanáciou podniku, začal s predajom nestrategických dcérskych firiem mliekarenského koncernu. Topmanažér avizoval, že chce predať turínsky podnik na výrobu čokolády Streglio. Hľadajú sa aj kupci pre turistické aktivity Parmalatu, ako aj pre prvoligový futbalový klub AC Parma.
Štvorica e-mailových gigantov začala boj so spamom
WASHINGTON - Štvorica najväčších amerických spoločností, ktoré zabezpečujú elektronickú poštu, zažalovala stovky internetových firiem za rozosielanie nevyžiadanej inzercie e-mailom, teda spam. Ide o prvý takýto prípad v rámci nového zákona, ktorý je v USA namierený proti šíreniu spamov.
Žaloby predložili spoločnosti EarthLink Inc., Microsoft Corp., Yahoo Inc. a Time Warner Inc. Ide o šesť žalôb na federálnych súdoch v Kalifornii, Georgii, Virginii a Washingtone.
Spoločnosti tvrdia, že žalovaní skrývajú svoju identitu a používajú ďalšie nečestné taktiky, aby mohli rozposielať stámilióny návodov, ako zbohatnúť, pornografiu a ďalšie druhy spamov.
Spam v súčasnosti tvorí zhruba polovicu elektronickej pošty, uvádzajú firmy, ktoré poskytujú internetové služby. Jeden z dôsledkov toho je, že sa nafukujú náklady za pripojenie na internet. Spoločnosti dodávajú, že s novou legislatívou budú mať boj so šíriteľmi spamov jednoduchší.