Ich slová v piatok potvrdil vývoj amerického dolára, ktorý získal späť svoje štvrtkové úbytky.
Americké akcie sa po útokoch oslabili pomerne zreteľne. Najväčšie straty postihli akcie firiem General Motors, Coca-Cola a Merck. Akciový index Dow Jones (index priemyselných akcií) vo štvrtok stratil 168,51 bodu, čo je 1,64 percenta. Bola to najväčšia percentuálna strata od mája minulého roku. Index technologického trhu Nasdaq Composite klesol o 20,26 bodu (1,03 percenta) a uzavrel najnižšie od polovice decembra 2003.
Mnohí analytici si myslia, že za oslabením mnohých kurzov sú viac údaje o vývoji americkej ekonomiky, najmä rekordného obchodného deficitu než madridské útoky. Medzi obchodníkmi sa i bez nich začali šíriť pochybnosti o sile oživenia globálnej ekonomiky.
"Predpokladal som, že trh sa bude oslabovať i tak. Tá strašná udalosť možno zvýšila pozornosť na sektor turistiky, leteckej dopravy a hotelových služieb, ale v kontexte svetových trhov Európa aj tak bola pred poklesom, pretože oživenie nevyzerá zrovna presvedčivo," zhodnotil vývoj Nicholas Williams zo Singer&Friedlander.
Včera uplynul presne rok odo dňa, keď akciové trhy vo svete ukončili niekoľkoročný prepad a obrátili trend. Od vlaňajšieho marca trhy výrazne rástli a napríklad v Spojených štátoch sa hodnota niektorých indexov zvýšila o viac ako 50 percent. Teraz sa však opäť začína hovoriť o tom, že ceny sú príliš vysoko. (rc, reuters, čtk)