Minister Zsolt Simon je aj tento rok pripravený bojovať za vyššie dotácie pre farmárov. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Dotácie poľnohospodárom budú aj tento rok možným zdrojom konfliktov pri schvaľovaní štátneho rozpočtu. Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon včera avizoval ochotu zabojovať za to, aby slovenský doplatok k priamym platbám z Európskej únie dosiahol maximálnu možnú úroveň.
Simon tak zareagoval na východiská štátneho rozpočtu na rok 2005, ktoré tento týždeň zverejnilo ministerstvo financií. V nich sa počíta s doplatkom vo výške 45 percent z priemeru dosahovaného v Európskej únii. Európa povoľuje kandidátskym krajinám doplatiť k priamym platbám najviac 60 percent, čo je úroveň, za ktorú sa bude zasadzovať minister Simon. "Moja strana sa aj minulý rok zasadzovala za to, aby sa priame platby vyplácali v maximálnej výške a nemyslím si, že tomu bude inak v tomto roku alebo v budúcich rokoch," povedal Simon.
V roku 2004 tvorí doplatok k priamym platbám 52,5 percenta európskeho priemeru, čo je kompromisná hodnota, ktorá bola výsledkom politickej dohody koaličných strán. Rovnako ako teraz, aj vlani ministerstvo financií navrhlo doplatok na úrovni 45 percent.
Mikloš ešte v stredu zdôraznil, že pokles "percenta" doplatku vôbec neznamená menej peňazí pre poľnohospodárstvo. "Aj pri 45-percentnom dorovnaní ide o nárast prostriedkov o 12,3 percenta na 21 miliárd korún," povedal Mikloš.
V roku 2005 podľa návrhu ministerstva financií klesne suma, ktorou bude poľnohospodárov dotovať štátny rozpočet. O celkový nárast sa však postará Európska únia. Z tohtoročných 10,6 miliardy korún stúpne jej účasť v slovenskom poľnohospodárstve na 14,2 miliardy korún.
Politika dotácií podobne ako vlani naráža na kritiku niektorých ekonomických analytikov. "Obrovský objem poskytovaných dotácií do málo produktívneho poľnohospodárstva môže totiž vyvážiť výhody prameniace z programového rozpočtovania a nezmyselne zaťažiť daňových poplatníkov," myslí si analytik ING Bank Ján Tóth. (jj, sita)
Zdroje kapitoly ministerstva pôdohospodárstva
(v mld Sk)
2004 2005 2006 2007
Štátny rozpočet 8,1 6,8 6,8 6,9
EÚ 10,6 14,2 15,6 17,0
Spolu 18,7 21,0 22,4 23,9