Podkopáčik špirálový napáda veľa ovocných a okrasných druhov rastlín, najmä jablone, hrušky, jarabinu, slivky, hloh , ale aj ruže či brezy . Je to motýľ, ktorý prezimuje v štádiu kukly. Prvá generácia začína lietať koncom apríla až začiatkom mája. Vajíčka bývajú väčšinou nakladené jednotlivo na spodnej strane listov. Vyliahnuté húsenice sú zelenkavé, ploché, v dospelosti dlhé asi 4 milimetre. Živia sa parenchýmom listov, teda pletivom medzi hornou a dolnou pokožkou, kde sú vyhryznuté viac-menej kruhovité míny hnedej farby. V nich je špirálovite usporiadaný trus. V týchto mínach možno nájsť živé húsenice. Dospelé húsenice opúšťajú míny a zakukľujú sa v belavých člnkovitých zámotkoch, ktoré sú umiestnené na spodnej strane listov, v prasklinách kôry a v povrchovej vrstve opadaného lístia i pôdy v blízkosti kmeňa stromu. Podkopáčik má dve, na juhu Slovenska až tri generácie do roka. Ku kalamitnému premnoženiu dochádza síce zriedka, avšak pri premnožení môže veľká časť listov opadnúť, čo má za následok značné oslabenie stromov a zníženie úrody.
Vajíčka, húsenice aj kukly napáda mnoho predátorov a parazitoidov, ktoré dokážu zničiť až 50 percent húseníc. Dôležitou nepriamou ochranou proti podkopáčikovi je preto podpora a ochrana užitočných organizmov (napríklad ozelenením medziradí sadov), ale najmä vylúčenie používania širokospektrálnych insekticídov (napríklad zo skupiny pyretroidov), ktoré likvidujú okrem škodlivého hmyzu aj všetkých prirodzených nepriateľov. Účinné je aj zhrabanie a skompostovanie opadaného lístia, čím sa zlikviduje významná časť prezimujúcich kukiel. Chemická ochrana sa robí podľa signalizácie, ale iba v nasledujúcich prípadoch:
Proti 1. generácii sa ošetruje, ak sa v septembri predchádzajúceho roka vyskytujú viac ako 3 míny na jeden list.
Proti 2. generácii sa ošetruje, ak sa v júni zistí 0,5 až 1 mína na jeden list, prípadne v období letu motýľov viac ako 2 vajíčka na jeden list.
Proti 3. generácii sa v auguste ošetruje, ak sa zistí viac ako 1 až 2 míny na jeden list, prípadne počas letu motýľov viac ako 4 vajíčka na jeden list. Pri zistenom viac ako 50-percentnom parazitovaní húseníc sa uvedené hodnoty dvojnásobne zvyšujú.
Na ošetrenie sú najvhodnejšie prípravky na báze inhibítorov tvorby chitínu, ktoré sa aplikujú na začiatku kladenia vajíčok, teda po výlete imág z prezimovaných kukiel. Ide o DIMILIN 48 AC a NOMOLT 15 SC, plus prípravok, ktorý patrí medzi neonikotinoidy - CAPYLSO 480 SC. Okrem toho sú povolené prípravky KARATE 2,5 EC a WG a TALSTAR 10 EC, tie však patria medzi pyretroidy, to znamená, že po ich použití sa prirodzená obranná schopnosť sadov znižuje aj na viac rokov takmer na nulu. Pyretroidy sa používajú v čase maximálneho výletu motýľov alebo v období maximálneho liahnutia húseníc. V praxi možno využiť to, že bežné ošetrovanie proti obaľovačovi jablčnému, pri 1. a 2. generácii sa takmer presne zhoduje s 1. a 2. generáciou podkopáčika, prípadne podkopáčik predstihuje obaľovače o 5 až 7 dní. Treba však upozorniť, že ak chceme spojiť tieto ošetrenia, musíme použiť prípravky na báze inhibítorov tvorby chitínu, ktoré majú veľmi vysokú účinnosť a zároveň sú šetrné k prirodzeným nepriateľom aj životnému prostrediu. Výhodou týchto prípravkov je aj to, že pri skoršej aplikácii počas kladenia vajíčok sú schopné zničiť aj vajíčka nakladené po ich aplikácii. Nesúlad termínov ošetrovania proti podkopáčikovi a obaľovačom sa tým výrazne znižuje.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP-OORF