ší október, ale odrezky môžeme odoberať aj na jar, ak rastliny nie sú príliš zoslabnuté prezimovaním.
Pri odbere odrezkov musíme pamätať na to, že kvalitné mladé muškáty získame len zo zdravých rastlín. Dôležité je aj to, aby rastliny určené na odber mali dobre vyzreté výhony. To docielime tak, že od polovice augusta nehnojíme hnojivami obsahujúcimi dusík a od polovice septembra obmedzíme zálievku a nehnojíme už vôbec.
Na rozmnožovanie muškátov používame väčšinou vrcholové odrezky. Každý má mať 3 až 5 uzlov, obvyklá dĺžka odrezku je podľa stavu rastliny 5 až 10 centimetrov . Príliš bujne rastúce odrezky s dlhými internódiami horšie zakoreňujú a sú náchylnejšie na hubové choroby. Správny odrezok má byť nielen dobre vyzretý s kratšími internódiami, ale aj s takmer maximálnym počtom listov, potom lepšie zakoreňuje. Pri úprave odrezkov odstránime iba dva spodné listy. Odrezok má končiť asi 5 milimetrov pod posledným uzlom. Veľmi dobre zakoreňujú aj kvalitne vyzreté odrezky odlomené aj s pätkou starého drevnatého výhonku.
Odrezky picháme hneď po odbere do dezinfikovaného substrátu , väčšinou s nízkym obsahom živín, napríklad do zmesi perlitu a rašeliny alebo perlitu, rašeliny a piesku. Necháme ich v substráte zakoreniť buď jednotlivo v malých kvetináčoch alebo v debničkách, kam napicháme viac odrezkov.
Zalejeme ich vodou a asi na 10 dní prikryjeme miniskleníčkom alebo pri menšom množstve zaváracím pohárom. Takto zakryté odrezky musíme chrániť pred priamym slnkom, aby sa neprehriali. Najvhodnejšia teplota pre zakorenenie je asi 18 až 20 stupňov . Po 10 dňoch odstránime prikrývku a odrezky necháme voľne na vzduchu. Zakoreňujúce odrezky musíme opatrne zalievať, aby neboli príliš mokré, ale ani vyschnuté. Asi o 15 až 25 dní by mali zakoreniť. Kým rastliny vysadíme do normálneho substrátu, mali by byť dobre zakorenené, čo závisí od odrody a pestovateľských podmienok v ďalších troch až štyroch týždňoch. Počas celého obdobia zakoreňovania odstraňujeme zaschnuté listy ako aj predčasne vytvorené kvetenstvo.
Po zasadení do normálneho substrátu rastliny zaštipneme alebo, ak sú veľmi vytiahnuté, zrežeme. Týmto zákrokom dosiahneme lepšie rozvetvenie budúcich rastlín.
Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ
KRESBA - ARCHÍV