Záujem o chov kôz na Slovensku rastie. Dôvodom je najmä produkcia mlieka pre zásobenie vlastných domácností, v menšom získavanie mäsa a koží. Aj preto sa niektorí chovatelia zameriavajú na odchov kozliat, ktoré prichádzajú práve v tomto období na svet.
Kozy sa pripúšťajú spravidla v jeseni, ich gravidita trvá 145 až 155 dní. Koterec má byť pred pôrodom vyčistený, vydezinfikovaný, podstlaný rezanou slamou. Miestnosť musí byť primerane teplá, suchá, vetraná bez prievanu. Signálom blížiaceho sa pôrodu je nepokojné správanie zvieraťa: prestáva žrať, bľačí, líha si a znovu vstáva, často močí a obzerá sa. Mliečnu žľazu má zväčšenú. Neskôr sa bolesti stupňujú v krátkych intervaloch.
Priebeh pôrodu
Pri normálnom priebehu sa najskôr objaví plodový vak s tmavou, riedkou plodovou vodou, ktorý rozširuje a uvoľňuje pôrodné cesty. Nesmieme ho predčasne pretrhnúť. Potom nasleduje plodový vak so svetlou a hustou tekutinou, v ktorej vidno nôžky kozľaťa. Tento obal zväčša sám praskne. Ak nie, chovateľ ho musí opatrne pretrhnúť. Pri normálnej polohe sa kozľa rodí prednými nôžkami, na ktorých má položenú hlavičku. Po okotení jedného mláďaťa nasleduje prestávka a pri dvojčatách alebo trojčatách prichádzajú ďalšie kotenia asi po pol hodine. Keď mláďa vychádza zadnými nôžkami, treba ho rýchlejšie vytiahnuť (smerom dolu k vemenu), aby sa nezadusilo. Pôrod trvá jednu až tri hodiny. Ťažší býva najmä pri prvôstkach, ale aj kozách, ktoré nemali počas gravidity dostatok pohybu.
Ošetrovanie kozliat po narodení
Ústny otvor, nozdry a ušnice vyčistíme od hlienov osuškou. Celé mláďatá vyutierame do sucha, aby neprechladli. Ak sa pupočná šnúra nepretrhla, odstrihneme ju tak, aby od pupka zostával asi šesť centimetrov dlhý pahýľ, ktorý dezinfikujeme. Zadnú časť tela a vemeno kozy umyjeme teplou vodou. Zvyšky plodových obalov vyjdú približne o dve až tri hodiny po kotení. Keď ich koza nevytlačí do piatich hodín od pôrodu, treba požiadať o pomoc veterinárneho lekára. Koze podáme približne dve hodiny po okotení teplý nápoj z otrúb, prípadne aj s prídavkom ľanového semena a kozľatám umožníme cicať. Dôkladne vyčistíme koterec a vymeníme podstielku. Kozľatá chránime pred prievanom a prechladnutím.
Začiatočník by si mal ku koteniu kozy privolať skúsenejšieho chovateľa. Komplikovaný pôrod si vždy vyžaduje prítomnosť veterinára.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ