Dublin 12. marca (TASR) - Problematika európskej ústavy, obmedzenia pre pracovné sily pristupujúcich krajín na pracovnom trhu súčasných členských štátov EÚ, lisabonská stratégia a príprava finančnej perspektívy únie dominovali na dnešnom rokovaní premiéra SR Mikuláša Dzurindu s jeho írskym kolegom Bertiem Ahernom v Dubline.
Ahern informoval Dzurindu o najnovšom vývoji v diskusiách týkajúcich sa podoby ústavnej zmluvy EÚ. Ako konštatoval predseda slovenskej vlády, írske predsedníctvo sa usiluje ponúkať rôzne kompromisy a riešenia a najbližšie týždne ukážu, či sa z tejto spornej záležitosti podarí nájsť východisko.
Kľúčovou otázkou je podľa Dzurindu to, či sa niektoré krajiny budú za každú cenu pridržiavať zmluvy vždy, alebo budú ochotné prijať aj možnosť hlasovania v Rade EÚ dvojitou väčšinou. Ako poznamenal, pre Slovensko je prijateľná aj druhá možnosť.
Premiéri sa zhodli na dôležitosti realizácie lisabonskej stratégie, a to ako pre Írsko a Slovensko, tak aj pre celú EÚ. Cieľom lisabonskej agendy je urobiť z EÚ do roku 2010 najvýkonnejšiu a najdynamickejšiu ekonomiku sveta.
Dzurinda vyjadril sklamanie nad skutočnosťou, že niektorí členovia únie zmenili svoje predchádzajúce postoje v otázke prechodných období pre obyvateľov pristupujúcich štátov, ktorí by sa uplatnili na pracovnom trhu v súčasných členských krajinách. V tejto súvislosti ubezpečil svojho írskeho kolegu, že zo Slovenska nehrozí prílev pracovných síl do krajín súčasnej 15. Poukázal pri tom na skutočnosť, že na Slovensku dochádza v súčasnosti k zvyšovaniu zamestnanosti a prílevu zahraničných investícií.
Ahern a Dzurinda odsúdili štvrtkové teroristické útoky v Španielsku. Ako vyhlásil šéf írskeho kabinetu, išlo o zbabelý čin namierený proti demokracii.
V popoludňajších hodinách sa premiér SR vrátil z Írska nazad do vlasti.
(osobitný spravodajca TASR Slavomír Kriško) žab