Bratislava 12. marca (TASR) - Členovia Bratskej jednoty baptistov (BJB) si v týchto dňoch pripomínajú 90. výročie vydávania časopisu Rozsievač. Jeho zakladateľom a prvým zodpovedným redaktorom bol baptistický kazateľ Juraj Stanko.
Prvé číslo časopisu, približujúceho život baptistov doma a v zahraničí, vyšlo 15. marca 1914 v slovenskej obci Békešská Čaba v Maďarsku. Misijný pracovník Juraj Stanko, ktorý pôsobil v tamojšom baptistickom zbore, sa snažil osloviť Božím slovom po slovensky hovoriacich ľudí, veriacich a neveriacich. Začal vydávať časopis s názvom Rozsievač, ktorý sa v roku 1920 stal oficiálnym časopisom BJB v Československej republike. Prvé číslo časopisu malo štyri strany, vydavateľom bola Bratská jednota slovenských baptistov v Uhorsku a vytlačila ho Kníhtlačiareň baptistov v Uhorsku, v Budapešti.
Druhé číslo Rozsievača vyšlo 15. apríla 1914, ale už 8. mája toho istého roka župný úrad jeho vydávanie zastavil. Stanko však potom prihlásil Rozsievač ako nový časopis priamo v Budapešti a tak 15. mája 1914 vyšiel opäť.
Od roku 1917 do skončenia prvej svetovej vojny bol zodpovedným redaktorom Rozsievača Michal Marko. Potom prevzal redakciu Karol Vaculík, ktorý časopis vychádzajúci v Budapešti po mnohých ťažkostiach preniesol do Liptovského sv. Mikuláša, kde bol v tom čase kazateľom. V roku 1951 bol Rozsievač zastavený a znova začal vychádzať v máji 1969 v Prahe v Ústrednom cirkevnom nakladateľstve ako časopis BJB v ČSSR.
V roku 1991 bola redakcia presťahovaná do Bratislavy, kde vychádza dodnes ako spoločný časopis BJB v ČR a BJB v SR. Vedúcim redaktorom je Vladimír Dvořák. Vychádza desaťkrát ročne v rozsahu 16 strán. Okrem informácií zo života baptistických zborov v Čechách a na Slovensku približuje aj život baptistov v Austrálii, USA, Kanade, Nemecku, Rakúsku, Juhoslávii a iných krajinách. Súčasťou časopisu sú aj stránky venované deťom.
BJB patrí na Slovensku k menšinovým, ale veľmi aktívnym cirkvám. Hlási sa k nej asi 3600 veriacich, majú v SR asi 20 zborov, rovnaký počet kazateľov a niekoľko misijných pracovníkov. Vykonávajú misie, diakonické a charitatívne služby, známe sú ich klubové aktivity a podujatia pre deti a mládež. Venujú sa aj rómskej misii a diakonickej službe zameranej na liečbu drogovo závislých.