Minister: Kia nezastaví diaľnice na východe

BRATISLAVA - Diaľnica až do Žiliny bude do roku 2006, štát na ňu dá veľa peňazí, aj kapacít, ale plánovanú výstavbu na východe to nezastaví, tvrdí minister dopravy Pavol Prokopovič. Zrýchlením výstavby diaľnice na Žilinu kvôli továrni automobilky Kia ...

BRATISLAVA - Diaľnica až do Žiliny bude do roku 2006, štát na ňu dá veľa peňazí, aj kapacít, ale plánovanú výstavbu na východe to nezastaví, tvrdí minister dopravy Pavol Prokopovič. Zrýchlením výstavby diaľnice na Žilinu kvôli továrni automobilky Kia podľa Prokopoviča neutrpí ani štátny rozpočet na tento rok. Peniaze si vláda požičia a prídu aj z fondu súdržnosti Európskej únie. Do Žiliny treba postaviť ešte 42 kilometrov diaľnice náročným terénom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primátori a župani z východného Slovenska sa obávajú, že peniaze na výstavbu diaľnic sa presunú na severozápad krajiny. "Ich obavy sú neopodstatnené. Nie je to na úkor ani jedného regiónu, nie je pozastavená výstavba na iných úsekoch. Aj rýchlostné cesty sa budú stavať rovnako ako predtým," hovorí Prokopovič.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa podarilo postaviť žilinský úsek Vrtižer - Hričovské Podhradie, minister presviedča firmu Doprastav, aby si vzala úver. "Keďže teraz nevidím možnosť čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu na tento úsek a nechceme ochudobniť ostatné regióny, dohodli sme sa s Doprastavom, že bude hľadať možnosti získania úveru, ktorý bude prostredníctvom Diaľničnej spoločnosti splácaný." Úsek má stáť 3,7 miliardy.

Diaľničná spoločnosť ešte neexistuje. Vlastniť ju bude len štát, peniaze získa z diaľničných poplatkov a z dane z predaja uhľovodíkových palív a mazív.

Dokončenie diaľnice do roku 2006 si vyžiada 17,8 miliardy korún navyše oproti pôvodným plánom, ktoré rátali v najbližších troch rokoch s omnoho nižším tempom výstavby. Prokopovič hovorí, že diaľnica bude v plnom profile (bude mať oba diaľničné pruhy). Pripravený má aj núdzový variant. "Je možné, že pristúpime na niektorom krátkom úseku len k jednému profilu. Je to však skôr hypotetická otázka."

SkryťVypnúť reklamu

Problémy pri výstavbe môžu vzniknúť pri vykupovaní pozemkov najmä v okolí Považskej Bystrice. "Ide o stovky až tisíce parciel, každá má spravidla viac vlastníkov," hovorí Peter Gandl zo Slovenskej správy ciest. "K prevodu vlastníckeho práva treba spracovať znalecký posudok na stanovenie ceny. Na základe toho sa uzatvára zmluva, takže je to pomerne zložitý proces."

Prokopovič si myslí, že vykupovanie pozemkov bude zrejme vážnejším problémom, ako dostatok peňazí a stavebných kapacít. Nevylučuje, že vysporadúvanie pozemkov môže naťahovať čas. Potešila ho úprava možnosti vyvlastnenia, ktorá platí od 1. januára. "Lebo naozaj stačí neochota pár ľudí a všetko je zastavené. Teraz ponúkneme trhovú cenu stanovenú odborníkmi a pokiaľ ju majiteľ odmietne, môže sa pristúpiť k vyvlastneniu. Tiež je to určité časové zdržanie, ale je to omnoho rýchlejší postup, ako keby sme boli blokovaní."

SkryťVypnúť reklamu

(rf)


kliknutím obr. zväčšíte

Čo treba do Žiliny vybudovať

Ladce - Sverepec

Dĺžka 9,94 km. Na trase bude 35 mostov, z toho 13 pre jeden dvojprúd. Najdlhší most bude mať 902 metrov. Most v blízkosti motokrosového areálu bude mať dĺžku 480 metrov (pravý most 443 m) so stúpaním smerom na severovýchod 3,2 percenta. Tretí najdlhší most na trase diaľnice bude pri Sverepci s dĺžkou 315 metrov (ľavý most 310m) a výškou až 32 metrov nad údolím. V prvej časti úseku budujú mimoúrovňovú križovatku s piatimi mostami.

Úsek Sverepec - Považská Bystrica západ

Dĺžka 0,56 km. Súčasťou stavby je preloženie súčasnej cesty I/61 s dĺžkou 1,5 km a výstavba Strediska správy a údržby diaľnic Považská Bystrica.

Považská Bystrica západ - Vrtižer

Dĺžka 9,035 km. Súčasťou stavby sú demolácie, protihlukové clony. Šestnásť mostov, z toho na diaľnici osem, (z toho dve estakády), ostatné ponad diaľnicu. Dohromady 4 868 metrov mostov, dominantným bude estakáda v Považskej Bystrici s dĺžkou 1 444 metrov a estakáda v súbehu s kanálom Váhu s dĺžkou 1 694,50 metrov. Súčasťou výstavby je parkovisko.

SkryťVypnúť reklamu

Vrtižer - Hričovské Podhradie

Dĺžka 13,457 km. Treba postaviť mimoúrovňové križovatky Vrtižer a Bytča.

Hričovské Podhradie - Žilina

Dĺžka 6,85 km. Mostov - 21, z toho na diaľnici 8. Bude treba preložiť časť súčasnej cesty.

Smer Žilina

V súčasnosti je postavených z Bratislavy smerom na Žilinu okolo 160 kilometrov diaľnic. Chýba zhruba 40 kilometrov.

* Cesta vedie zložitým terénom, cez dediny a jedno mesto.

* Denne ňou prechádza viac ako pätnásťtisíc áut.

* Pre kolóny, ktoré spôsobujú kamióny, sa v dopravnej špičke a najmä v piatok popoludní stáva, že cesta z konca diaľnice do Žiliny trvá hodinu a viac. Po vybudovaní štyridsaťkilometrového úseku diaľnice, kde by sa mohlo jazdiť rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu, by sa cesta skrátila na zhruba 20 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu