Za pár tisíc môžete mať domáce kino v obývačke

Atmosféru kina možno zažiť aj doma. Stačí si kúpiť domáce kino, ktoré reprodukuje priestorový zvuk pri prehrávaní filmov.

FOTO - ARCHÍV SME

Ide o pomerne malý prístroj a sústavu reproduktorov. Ich vhodným umiestnením možno vytvoriť priestorový zvuk v podobnej kvalite ako v nových kinách. Ak sa domáce kino doplní aj veľkou obrazovkou či videoprojektorom, môžete sa cítiť skutočne ako v kine.

Obľuba domácich kín rastie aj vďaka stále klesajúcej cene. Najlacnejšie aparáty možno kúpiť za pár tisíc korún. Kvalitnejšie stoja okolo 20-tisíc.

Domáce kino sa pripojí k televízoru. Digitálny zvuk z televízora alebo z DVD prehrávača dokáže pretransformovať na priestorový zvuk. Divák má tak pocit, že zvuk k nemu prichádza zo všetkých strán.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Reproduktory

Domáce kino je vybavené dvomi hlavnými reproduktormi, ktoré prehrávajú väčšinu zvuku z centrálneho reproduktoru určeného na dialógy, z dvoch zadných reproduktorov pre priestorový zvuk a z basového reproduktoru. Ten sa nazýva subwoofer. Dotvára kvalitu a priestorovosť zvuku.

Aby bol zvuk čo najkvalitnejší, je potrebné reproduktory správne rozmiestniť. Všetky reproduktory by mali tvoriť pomyselný kruh okolo miesta, z ktorého sa sleduje televízia. Vpredu by mali byť umiestnené po stranách obrazovky dva hlavné reproduktory.

Nad alebo pod televízorom má byť nainštalovaný centrálny reproduktor. Keďže prenáša väčšinu dialógov, je jeho umiestnenie mimoriadne dôležité. Je potrebné vyskúšať, či je reprodukovaný hlas dobre zrozumiteľný.

SkryťVypnúť reklamu

Zadné reproduktory by mali byť za poslucháčom. Ich vzdialenosť od miesta počúvania by mala byť rovnaká alebo o niečo menšia ako je vzdialenosť predných reproduktorov.

Niektoré zostavy nemajú subwoofer. Kto chce mať čo najlepší zvuk, mal by sa im vyhnúť. Úlohou subwoofera je reprodukovať nízke tóny. Pri výbere sústavy domáceho kina je potrebné dôkladne ho skontrolovať. Čím je pevnejšia ozvučnica, o to lepšie väčšinou subwoofer znie. Veľkosť basového reproduktoru zase naznačuje, koľko basov dokáže reprodukovať.

Kto chce počúvať najmä hudbu, mal by si vybrať model s väčším párom hlavných reproduktorov.

Ovládanie

Samozrejmosťou domáceho kina je diaľkový ovládač. Ten by mal mať prehľadne usporiadané tlačidlá, aby bolo ľahké nájsť tie najdôležitejšie. Mali by byť väčšie a výraznejšie ako ostatné.

SkryťVypnúť reklamu

Najdôležitejšie funkcie prístroja sa musia dať spustiť aj bez diaľkového ovládania na ovládacom paneli. Aj ten by mal byť prehľadný a jednotlivé tlačidlá zreteľne označené a dostatočne veľké.

Displej by mal byť dostatočne veľký, aby bolo naň vidieť z miesta sledovania televízie. Na niektoré displeje však nie je vidieť z niektorých uhlov, preto je potrebné si to už v obchode vyskúšať.

Jedným z najdôležitejších prvkov je ovládanie hlasitosti. Ak je potrebné dať hlasitosť na maximum, aby bolo rozumieť hovorenému slovu, ide o prístroj s malým výkonom. V takom prípade sa hodí len do menších miestností. Čím má sústava vyšší výkon, tým sa dá dosiahnuť vyššia hlasitosť reprodukcie bez toho, aby nastalo významnejšie skreslenie zvuku.

Na hlavnej jednotke by mal byť výstup pre slúchadlá. Je dôležitý na nočné počúvanie. Ak sa k prístroju pripoja kvalitnejšie slúchadlá, je výsledný zvuk veľakrát oveľa kvalitnejší ako z reproduktorov. Pri počúvaní cez slúchadlá sa však stratí priestorový zvuk.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavná jednotka

Je najdôležitejšou súčasťou domáceho kina. V nej sa dekóduje viackanálový zvuk a mení sa na priestorový. Väčšinou býva jej súčasťou aj zosilovač, hoci to nie je podmienkou. Môže byť totiž umiestnený v subwoofere. Na hlavnej jednotke sa nachádzajú aj rôzne konektory, ktoré určujú mieru využiteľnosti celého domáceho kina.

Najrozšírenejšie a zároveň najlacnejšie sú kompaktné domáce kiná. Spájajú v sebe DVD prehrávač, dekodér a sadu reproduktorov. Ich cena dávno klesla pod 10-tisíc korún. V súčasnosti ich možno kúpiť i za štyri tisícky.

Pri každom DVD prehrávači sú uvedené formáty, ktoré dokáže prehrať. Čím viac je týchto formátov, tým lepšie je možné prehrávač využiť. Pri domácich kinách bývajú uvedené aj formáty, ktoré dokáže dekodér rozkódovať. Základným systémom, ktorý by mal každý dekodér poznať, je Dolby Digital.

SkryťVypnúť reklamu

PETER CSERNÁK

Zdroj: www.stereomag.cz

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu