
Pontón Giant 4 ťahá potopenú ruskú jadrovú ponorku Kursk, ktorú z dna v Barentsovom mori vyzdvihli k hladine pomocou sústavy oceľových lán a pripevnili v špeciálne upravenom sedle k dnu pontónu. FOTO - REUTERS
Pre transport ponorky bol na dva dni uzatvorený všetkým ostatným lodiam celý Kolský záliv. Tí, čo sa nestihli vrátiť do prístavu, boli nútení počkať na mori. K vlečnej lodi Giant boli pripútané dva remorkéry, ktoré plávali pod ukrajinskou a holandskou vlajkou, a pomaly ju privliekli až pred plávajúci dok PD-50 v mestečku Rosljakovo.
Zodpovednosť za ponorku tak prešla z holandskej spoločnosti Mammoet na ruské námorníctvo. Na brehu už je pripravených viac než štyridsať vyšetrovateľov ruskej vojenskej prokuratúry a súdnych lekárov, ktorí majú ako prví vstúpiť na palubu havarovanej ponorky. Veliteľ Severomorskej flotily Vjačeslav Popov upozornil novinárov, že verejné ukazovanie Kurska bude minimálne. Odôvodnil to etickými pravidlami námorníctva. „Kursk sa považuje za plávajúci hrob stoosemnástich námorníkov, a preto sa s ním má tak zaobchádzať,“ povedal Popov.
Ruský vicepremiér Ilja Klebanov, ktorý vedie vládnu vyšetrovaciu komisiu, na improvizovanej tlačovej konferencii na letisku v Murmansku povedal, že vyzdvihnutie Kurska stále ešte nedalo odpoveď na najdôležitejšiu otázku: čo spôsobilo jeho skazu.
Osemtonové torzo ponorky teraz čaká ďalšia zložitá operácia. Dnes k nemu budú pripútané špeciálne pontóny. Majú ju vyzdvihnúť na úroveň doku. Záverečná fáza operácie, transport do doku, bude rovnako dlhá ako cesta Kurska do prístavu. Teda najmenej tri dni. Medzitým bude prebiehať aj analýza úrovne radiácie v okolí ponorky.
Vyzdvihnutie ponorky a jej preprava nemali žiaden vplyv na jej dva jadrové reaktory, ktoré sú podľa ruského námorníctva a expertov spoľahlivo zastavené. Radiačná situácia sa podľa hovorcu ruského námorníctva Igora Dygala od vyzdvihnutia ponorky nezmenila a úroveň rádioaktivity v okolí Kurska nepresahuje úroveň prirodzeného pozadia. Zvýšené hodnoty neboli namerané ani na tom mieste morského dna, kde ponorka vyše roka od havárie ležala.
V ponorke bolo v deň havárie 12. augusta 2000 v Barentsovom mori 118 námorníkov. Dvanásť tiel z vraku potápači vyslobodili vlani a v ponorke sa môžu nachádzať telesné pozostatky 106 osôb.
Autor: JANA USTOHALOVÁ PRE SME