BRATISLAVA – Najpočetnejšou skupinou utečencov u nás, ale aj v Čechách sú už dlhé roky obyvatelia Afganistanu. Od 13. septembra do 9. októbra zadržali slovenskí policajti 993 utečencov, z toho 458 z Afganistanu.
Tento počet je podľa tlačového hovorcu bratislavskej polície Jána Bazovského normálny. Najčastejšie prichádzajú cez východnú hranicu.
„Pokiaľ ich zadržíme bez prevádzačov, samozrejme nevedia povedať, kde prekročili štátnu hranicu. Aj keď ich zadržíme na maďarských hraniciach, do Maďarska pravdepodobne prešli cez Ukrajinu. Zaznamenali sme aj prekračovanie cez Dunaj. Je ťažké vymedziť ich trasu,“ hovorí pracovník pohraničnej polície.
Afganci hranice prekračujú väčšinou večer a veľmi často v uzavretých autách. Ich cieľom je západná Európa. Keď sa nedostanú ďalej, napríklad do Rakúska, uspokoja sa aj so Slovenskom. Či počet utečencov po odvetných útokoch USA na Afganistan vzrastie, nevie momentálne nikto povedať. Otázkou zostáva, aké opatrenia prijmú okolité štáty.
Hovorkyňa UNHCR na Slovensku Mária Čierna dokonca tvrdí, že sa stretla so skupinou desiatich Afgancov – ôsmich mužov a dvoch malých detí, ktorí k nám dorazili až po 11. septembri a vôbec nevedeli, čo sa stalo: „Pretože tri mesiace putovali.“
O udelení azylu u nás rozhoduje migračný úrad pri ministerstve vnútra. „Posudzovanie žiadostí je veľmi individuálne,“ tvrdí Čierna. Od 1. januára 1992 do 31. septembra 2001 u nás požiadalo o azyl 10 106 ľudí. Štatút utečenca bol priznaný 501 cudzincom, z toho 207 Afgancom. Len v tomto roku požiadalo o azyl 2 682 Afgancov.
Ministerstvo vnútra udeľuje štatút utečenca len veľmi zriedkavo. Vlani ho napríklad dostalo päť Afgancov, tento rok jeden.
Utečenci sú najmä muži vo veku od 18 do 30 rokov. Mária Čierna hovorí: „Stane sa, že prídu sem, poobzerajú sa a potom zavolajú svojim ženám, aby prišli za nimi. Stretla som sa aj s prípadom niekoľkých žien-učiteliek, ktoré k nám prišli preto, že vo svojej krajine nemohli pracovať.“
Podľa posledných odporúčaní UNHCR v Ženeve a výzvy Vysokého komisára OSN pre utečencov Ruuda Lubbersa by mala byť obyvateľom Afganistanu poskytnutá ochrana v čo najširšom zmysle aj v tzv. nesusedných krajinách.
UNHCR takisto žiada, aby Afgancov nevracali späť do ich krajiny. Slovenský migračný úrad zvažuje, že predloží vláde na posúdenie materiál o poskytnutí dočasného útočiska pre obyvateľov Afganistanu aspoň do skončenia útokov.
Posledný prípad nelegálneho prekročenia hraníc zaznamenali policajti v utorok, keď neďaleko Rusoviec zadržali 17 afganských utečencov, ktorí sa pokúšali od nás dostať do Rakúska.
(mož)