
Demonštrácie na podporu bin Ládina sa môžu vymknúť spod kontroly v ázijských krajinách. FOTO - REUTERS
Výzvy na džihád vyvolali síce protesty medzi moslimami po celom svete - nevyvolali však žiadne preskupovanie armád. Masové protesty proti USA sa tento týždeň počas vojenských operácií v Afganistane uskutočnili všade tam, kde boli aj po minulé týždne, a kto doteraz nechcel byť s bin Ládinom spájaný, sa od neho dištancoval opäť.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell povedal, že na protesty v moslimskom svete boli USA pripravené - a mieni, že útoky na Afganistan vyvolali len veľmi obmedzený odpor.
Džihád má najväčší ohlas medzi ázijskými moslimami. Obyvatelia Filipín, Indonézie, Malajzie, indického Kašmíru a Pakistanu sa hlásia k odkazu bin Ládina - násilné demonštrácie sú na dennom poriadku. Ich vlády sú na strane USA a zásah proti demonštrantom sa často neobíde bez násilia.
Práve v týchto krajinách podľa denníka New York Times Al-Káida v posledných rokoch rozšírila svoje aktivity. Prvé tri z nich uvádza americký denník s odvolaním na nemenovaného predstaviteľa USA ako ďalšie možné ciele amerických vojenských útokov.
V týchto krajinách sa islamskí duchovní pripojili k výzve na džihád. Sú to krajiny s nestabilnými vládami a silnými islamskými skupinami. Podpora bina Ládina tu môže spôsobiť vnútorné napätie.
Len v Indonézii žije viac moslimov, ako v celom arabskom svete. Protesty, ktoré teraz zažíva, sú však zanedbateľné oproti domácim udalostiam posledných rokov. Davy v uliciach prinútili odstúpiť po viac ako 30 rokoch diktátora Suharta. Na viacerých ostrovoch sa takmer nepretržite bojuje.
Filipíny sú prevažne katolícka krajina, vláda si však dlhé roky nevie rady s moslimskými separatistami a zvlášť skupinou Abú Sajjáfa. Skupina zarobila milióny dolárov na výkupnom, ktorými európske krajiny vyplatili svojich rukojemníkov.
K protestom došlo aj v Egypte, Ománe a na palestínskych územiach - tu však vlády sedia zatiaľ pevne v sedle. (kl)