bude získať trvalý pobyt alebo naopak, ťažšie byť vyhostený. Smernica vstúpi do platnosti v roku 2006.
Ako včera novinárom povedala hovorkyňa Európskej komisie Angela Martiniová, občania pracujúci alebo žijúci v inom členskom štáte nebudú nabudúce musieť absolvovať zdĺhavú procedúru vybavovania povolenia pobytu. Bude im stačiť zájsť na najbližší úrad a jednoducho sa zaregistrovať. "Neodpadá povinnosť dokázať dostatočné príjmy na živobytie," upozornila Martiniová.
Ľahšie bude tiež získať trvalý pobyt v hostiteľskej krajine. Občan bude musieť iba dokázať, že v krajine sa zdržiava legálne minimálne päť rokov. Až smernica vstúpi v roku 2006 do platnosti, bude sa táto lehota podľa Martiniovej počítať i spätne.
Slovákom sa lehota legálne strávená v členskej krajine EÚ bude započítavať od 1. mája 2004, keď sa Slovensko stane členom únie. Ťažšie bude, naopak, pre členské štáty vyhostiť občana inej členskej krajiny, hlavne ak je maloletý alebo sa v danom štáte dlhodobo zdržiava. To bude možné už len v prípade, že dotyčný ohrozuje "verejný poriadok, národnú bezpečnosť alebo národné zdravie". Martiniová však pripustila, že každá krajina môže postupovať inak, lebo neexistuje jednotná právna definícia týchto pojmov.
Smernica súčasne zjednodušuje pravidlá pre rodinných príslušníkov ľudí, ktorí sa rozhodli žiť či pracovať v inom členskom štáte. Nová legislatíva pamätá i na homosexuálov. Ak daný štát uznáva registrované partnerstvo za rovnocenné manželstvo, majú homosexuálni partneri rovnaké práva ako manželia alebo manželky. "Ak však ten či onen štát registrované partnerstvo neuznáva, únia ho k tomu nemôže nútiť," podotkla Martiniová. (čtk, r)