Odpočúvací vysielač môže byť zabudovaný aj v plniacom pere. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Francúzsko zažilo za posledných 20 rokov niekoľko veľkých afér spojených s nelegálnym odpočúvaním. Najznámejším prípadom ostáva aféra cellule Elysée - teda elyzejská bunka z polovice 80. rokov. Na žiadosť vtedajšieho prezidenta republiky Francoisa Mitterranda odpočúvali francúzski policajti viaceré osobnosti verejného života. V rokoch 1985 - 86 odpočúvala elyzejská bunka telefonáty novinára Edwyho Plenela, ktorý písal o potopení lode organizácie Greenpeace Rainbow Warrior francúzskymi tajnými službami.
Medzi ďalšie osobnosti, ktoré odpočúvali na želanie šéfa Mitterrandovho kabinetu Gillesa Menagea, patrí spisovateľ Jean-Edern Hallier, ktorý otvorene kritizoval prezidentove despotické sklony. Po prepuknutí škandálu prišiel premiér Menage o miesto, elyzejskú bunku rozpustili a Mitterrandova povesť sa rapídne zhoršila.
O desať rokov prišla ďalšia aféra. Agent francúzskej rozviedky RG ilegálne odpočúval telefonické rozhovory počas celonárodného snemu Socialistickej strany.
Naposledy mal použiť služby tajných služieb vrátane odpočúvania bývalý socialistický prezidentský kandidát Jospin, ktorý si údajne vyžiadal kompromitujúce materiály proti súčasnému prezidentovi Chiracovi. Aféra nemala nijakú dohru.
Odpočúvanie telefónov je vo Francúzsku pod dohľadom a v kompetencii Technického direktoriátu tajnej služby DGSE. Nad súdne nariadenými odpočúvaniami dohliada Medziministerská komisia kontroly (GIC). V polovici 90. rokov bolo v krajine podľa monitoringu mimovládnych organizácií a údajov ministerstva vnútra odpočúvaných viac ako päťtisíc telefónov. Najnovší návrh zákona o bezpečnosti, predložený ministrom spravodlivosti Perbenom, verejnosť prijíma s nevôľou. Umožňoval by polícii a tajným službám nie len odpočúvať podozrivé osoby, ale umiestniť v ich bytoch, kanceláriách alebo autách mikrokamery.
PRE SME - MICHAL HAVRAN ml. Štrasburg