Včera to potvrdili obe strany, aj keď zdôrazňovali, že termín je stále nezáväzný a bude závisieť od dohody vyjednávačov na nižšej úrovni. Svoje stretnutie totiž už niekoľkokrát ohlásili a potom odvolali.
Schôdza s Kurájom je však mimoriadne dôležitá pre Šarona, ktorý koncom mesiaca cestuje do Washingtonu, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretne aj s prezidentom Georgeom Bushom. Chce mu predstaviť svoj plán jednostranného odchodu židovského štátu z pásma Gazy.
Tento plán bude zrejme aj jedným z bodov agendy na stretnutí s Kurájom. Kurája už mesiace opakuje, že so Šaronom sa stretne len v prípade, ak z ich stretnutia vzídu konkrétne závery. Zdôrazňuje, že jeho cieľ je známy: uľahčiť životné podmienky na palestínskych územiach.
Podľa pozorovateľov sa nedá vylúčiť, že Šaron je mu ochotný poskytnúť v tomto smere isté záruky. V minulosti k nim patrili nové pracovné povolenia pre Palestínčanov, odstránenie cestných zátarás na palestínskych územiach a prepúšťanie väzňov odsúdených za kriminálne, nie teroristické činy. Vládne zdroje však podľa izraelských médií odmietajú o miere ústupkov špekulovať. Tvrdia, že ony budú požadovať zastavenie teroru.
Kurája sa Šarona pravdepodobne bude pýtať na jeho predstavu stiahnutia sa Izraela z Gazy. Z pomerne nejasného Šaronovho plánu totiž nevyplýva, že by odchod chcel koordinovať s Palestínčanmi. Na podrobnosti budú zvedaví aj vo Washingtone, kde sa náhleho odchodu z Gazy obávajú.
K plánu sa včera vyjadrila aj OSN, ktorá si myslí, že do vysťahovaných židovských osád by sa mali nasťahovať Palestínčania. Izrael to odmieta a osady chce zbúrať. Presvedčenie o správnosti takéhoto rozhodnutia sa vystupňovalo po tom, čo Hamas vyhlásil, že do osád nasťahuje rodiny samovražedných atentátnikov. (mik)