foto
TRENČÍN - Poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja predali renesančný kaštieľ v Horovciach s anglickým parkom a priľahlými pozemkami za 6,1 milióna korún. Pri celkovej rozlohe viac ako päť hektárov tak považskobystrická spoločnosť M-invest zaplatí za meter štvorcový iba 117 korún.
V objekte, ktorý ešte donedávna slúžil ako detská ozdravovňa považskobystrickej nemocnice, sa pritom okrem kaštieľa nachádzajú aj dve hospodárske a jedna administratívna budova. Podľa vedúcej právneho odboru samosprávneho kraja Ľudmily Štefánikovej tak predstavuje cena za štvorcový meter samotného pozemku asi dve koruny. Predaj kritizuje aj poslanec zastupiteľstva Jozef Rea. "V ten istý deň sme pritom predali pozemok na výstavbu parkovísk v Prievidzi za 614 korún na štvorcový meter," hovorí.
Podľa Reu im materiál predložil riaditeľ úradu Pavol Krištof ráno pred zastupiteľstvom a poslanci sa s podmienkami predaja nemali možnosť riadne zoznámiť. Kritizuje tiež, že ponuka bola zverejnená iba na internetovej stránke a výveske samosprávneho úradu. Ľudmila Štefániková zasa hovorí, že vzhľadom na isté nezrovnalosti bol na úrade návrh na zrušenie ponukového konania.
Predošlý majiteľ kaštieľa, ktorým bolo ministerstvo zdravotníctva, totiž za ozdravovňu doteraz neuhradil dlh voči daňovému úradu. "Firma z Považskej Bystrice, ktorá chcela kaštieľ kúpiť, nám poslala list, že ak konanie zrušíme, budú od nás vymáhať vzniknutú škodu. Nadriadení napokon na poslednú chvíľu rozhodli, že materiál do zastupiteľstva pôjde," tvrdí Štefániková.
Spoločnosť, ktorej poslanci predaj kaštieľa napokon aj odklepli, pritom už týždeň sídlila na inej adrese a zastupoval ju iný konateľ, ako sa uvádzalo v uznesení samosprávneho kraja. Podľa predsedu komisie sociálnej pomoci Ľuboša Savaru im doručili výpis z obchodného registra o zmene adresy až dodatočne. Samosprávny kraj teda zrejme bude musieť svoje uznesenie zmeniť.
Podľa Jozefa Reu nebol do zastupiteľstva predložený ani podnikateľský zámer.
Základné imanie spoločnosti M-invest je podľa výpisu z obchodného registra iba 200-tisíc. Jej konateľ Jozef Goralka hovorí, že za nimi stojí silný zahraničný investor. "V kaštieli chce vybudovať sociálne zariadenie pre starších a imobilných obyvateľov Európskej únie." Podľa Goralku chce nemecký partner v Horovciach preinvestovať až 1,5 milióna eur.
MICHAL PIŠKO, foto autor