
Ministra hospodárstva Ruska (vľavo) a šéfa FNM Kojdu rozdelila privatizácia Paroplynového cyklu. Jeden druhého navzájom podozrievajú z uprednostňovania konkrétneho účastníka tendra. FNM nakoniec paroplyn predal firme PPC Holding, ktorú ovláda finančná skupina Penta.
FOTO - TASR
BRATISLAVA - Šéf FNM Jozef Kojda bude musieť privatizáciu Paroplynového cyklu vysvetľovať vláde. Na rokovanie na budúci týždeň vo štvrtok ho zavolal minister hospodárstva Pavol Rusko. Ten ešte počas tendra o paroplyn naznačil podozrenie, že FNM má už vopred vybraného víťaza. Stal sa ním PPC Holding, ovládaný finančnou skupinou Penta.
Rusko včera povedal, že do stretnutia s Kojdom si dôkladne preštuduje pôvodné ponuky záujemcov a informácie, ktoré sa dozvedel z médií, a nie od FNM. "Počkáme si na vyjadrenie Kojdu, ktorý vysvetlí postup FNM pri privatizácii paroplynu, prečo tak hlboko ignoroval odporúčania vlády, a prečo sa nám tak trochu vysmial do očí," vyhlásil Rusko.
Rezort hospodárstva má výhrady voči tomu, že Fond národného majetku predal pred pár dňami 90 percent akcií Paroplynového cyklu a ignoroval odporúčanie vlády, aby sa paroplyn predával ako celok. Znamenalo by to zosúladenie predaja štátneho podielu a 10 percent z portfólia Slovenských elektrární jednému záujemcovi.
Penta ovláda víťaza tendra PPC Holding prostredníctvom spoločnosti VSŽ, kde má väčšinový podiel. Zástupcovia finančnej skupiny tvrdia, že PPC Holding sa dohodol na strategickom partnerstve so švajčiarskym energetickým podnikom Aare - Tessin Ltd. for Electricity. V ňom má najvýznamnejší vplyv trojica firiem Electricité de France, RWE a UBS. Strategický partner nemá vo víťazovi tendra žiadny majetkový podiel a v štatutárnych orgánoch PPC Holdingu sedia len ľudia blízki Pente.
Za 90 percent akcií Paroplynového cyklu zaplatila Penta reprezentovaná PPC Holdingom 2,011 miliardy korún. Paroplynový cyklus je pre nového majiteľa lukratívnou investíciou nielen vďaka vysokej rentabilite tržieb podniku, ale aj pre dlhodobé zmluvy, ktoré zaručujú PPC odber tepla a elektriny na najbližších osem rokov za vopred určené ceny. Uzavreté sú so Slovenskými elektrárňami a s Bratislavskou teplárenskou spoločnosťou. Sprivatizovaná energetická spoločnosť vyrába elektrinu a teplo z plynu, čo je jedna z najekonomickejších a najekologickejších výrob energie vôbec.