Ivan Mikloš: "Nepredpokladáme, že by ďalej dochádzalo k takému nečerpaniu prostriedkov." FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Hospodárenie štátu dopadlo vlani podstatne lepšie, než predpokladali schválené verejné rozpočty. Deficit verejných financií vyčíslilo ministerstvo financií na 3,6 percenta hrubého domáceho produktu, namiesto plánovaných 4,9 percenta. Je to najlepší výsledok, odkedy sa verejné financie sledujú v modernej európskej metodike.
"Nižšia než rozpočtovaná úroveň deficitu verejných financií bola spôsobená predovšetkým neočakávane vysokým nevyužívaním prostriedkov rozpočtovými kapitolami," povedal minister financií Ivan Mikloš. Ministerstvá a ďalšie organizácie štátu nevyužili všetky peniaze, ktoré im pripadli zo štátneho rozpočtu alebo predvstupových fondov, čo pomohlo rozpočtu 8,3 miliardy korún.
K nečakane dobrému obrazu vlaňajšieho rozpočtu prispelo aj tvrdé rozpočtové obmedzenie, ktoré zastavilo rast záväzkov rozpočtových organizácií. Tretím zdrojom úspor bolo započítanie úrokov zo sumy, ktorú Národná banka Slovenska drží na neskoršie použitie na dôchodkovú reformu.
Ministerstvo financií upozornilo, že išlo o jednorazové efekty, ktoré sa nebudú opakovať a neprejavia sa kladne na hospodárení v tomto roku. "Lepšie ako očakávané výsledky nebudú automaticky znamenať nižší deficit, ako je rozpočtovaný na tento rok," tvrdí rezort. Minister však nevylúčil, že na konci tohto roka bude schodok nižší, než je oficiálny odhad štyri percentá. "Vývoj je zatiaľ predčasné hodnotiť," povedal Mikloš a dodal, že nad očakávaniami je zatiaľ výber DPH. Prípadnú "úsporu" by chcel prednostne využiť na zníženie daní.
V najbližších rokoch chce ministerstvo financií znižovať schodok verejných financií na tri percentá hrubého domáceho produktu, čo je predpokladom prijatia eura. Podľa včera zverejnených východísk verejných rozpočtov na najbližšie tri roky klesne deficit na cieľovú úroveň troch percent v roku 2007. "Tendencia znižovania respektíve stabilizácie deficitu je vítaná, najmä s ohľadom na predvolebné obdobie. Treba však povedať, že časť z tohto zníženia bude spôsobená ani nie tak vládnou politikou ako rýchlejším rastom HDP, ako aj domáceho dopytu," myslí si analytik ING Bank Ján Tóth. Analytikovi v plánoch ministerstva prekáža, že medzi prioritami zostáva poľnohospodárstvo. Ak nedôjde k zníženiu dotácií do poľnohospodárstva, bolo by ťažké skonštatovať, že by sa vláda predloženými východiskami snažila razantne zlepšiť kvalitu verejných výdavkov," upozornil Tóth.
Podľa Mikloša by mala v roku 2005 klesnúť úroveň dorovnania priamych platieb na 45 percent priemeru EÚ. "Aj pri 45-percentnom dorovnaní ide o nárast prostriedkov o 12,3 percenta na 21 miliárd korún," povedal Mikloš. V tomto roku sa po koaličnej dohode schválilo dorovnanie priamych platieb na 52,5 percenta európskeho priemeru.
Odkiaľ pochádzali úspory
nevyužitie pridelených peňazí rôznymi rezortmi 8,3 miliardy Sk
tvrdé rozpočtové obmedzenie 4,5 miliardy Sk
úročenie peňazí odložených v NBS na dôchodkovú reformu 3,9 miliardy Sk
SPOLU 16,7 miliardy Sk
Rozpočet 2005
Príjmy 287,5 mld Sk
Výdavky 340,3 mld Sk
Deficit 52,8 mld Sk
Deficit podľa ESA 95 52,6 mld Sk
Deficit/HDP 3,8 %
Druhý pilier/HDP 0,7 %