a slovenského ministerstva zahraničia Juraj Tomaga.
Policajti v poslednom období nezistili ani jeden prípad organizovanej emigrácie. "Zatiaľ nemôžeme dôveryhodnosť takýchto informácií potvrdiť," informovala Natália Hattalová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.
Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová sa na túto tému osobne rozprávala s fínskym veľvyslancom. Informoval ju, že žiadatelia o azyl síce majú slovenské občianstvo, ale pravdepodobne žijú v Česku.
Ministerstvo zahraničia každého prípadného žiadateľa o azyl zo Slovenska od takéhoto kroku odrádza. Fínsko považuje Slovensko za bezpečnú a demokratickú krajinu. "Všetkých občanov, ktorí do Fínska cestujú so špekulatívnymi úmyslami, upozorňujeme, že azyl vo Fínsku nedostanú," povedal Tomaga. Medzi žiadateľmi sú údajne aj takí, ktorí sa už v minulosti viackrát neúspešne pokúšali azyl získať. "Budú vrátení späť na Slovensko."
Obavy z prílevu Rómov z východného Slovenska sú aj v Česku. Znásobili sa po nedávnych sociálnych nepokojoch, ale zatiaľ sú neopodstatnené. "V súčasnosti nemáme reálne poznatky, že by do Česka prišla alebo sa chystala väčšia skupina Rómov zo Slovenska," informoval v pondelok Jan Složil z českého ministerstva vnútra.
Prvý námestník českého ministra vnútra Miloslav Koudelný sa odvolával na informácie, podľa ktorých medzi Rómami na východnom Slovensku je potenciálne až 130-tisíc migrantov. Nemení sa to už niekoľko rokov, ale potenciál sa napriek tomu neprejavil.
Koudelný počíta s tým, že sociálne opatrenia môžu vážne dopadnúť práve na túto skupinu obyvateľstva. "Posledné udalosti zatiaľ ukazujú, že bezprostredná súvislosť medzi migračným potenciálom a migráciou sa neukazuje."
O možnom exode nevie ani Orgovánová. "Nemáme informácie, že by sa niekto chystal odísť," povedala.
(rp)