Brusel 10. marca (TASR) - Poľsko začalo pred svojim vstupom do Európskej únie (EÚ) s vervou pracovať na implementácii novej legislatívy. Sľub varšavskej vlády je reakciou na list Európskej komisie (EK), ktorá ho minulý týždeň zaslala všetkým 10 kandidátskym krajinám.
EK v ňom zopakovala svoje obavy ohľadom pripravenosti týchto krajín na vstup do EÚ. Jedným z hlavných problémov, ktoré komisia uviedla v liste, je bezpečnosť potravín. Táto otázka sa stala citlivou hlavne po sérii viacerých prípadov takzvanej choroby šialených kráv. Ďalším problémom je podľa EK neschopnosť niektorých kandidátov v otázke spravovania fondov EÚ, a to hlavne v poľnohospodárstve. Prstom poukázala EK aj na problém štátnych dotácií na Slovensku, predovšetkým na pomoc koncernu U.S Steel. Slovensko však odpovedalo, že tento problém do mája vyrieši. Estónsko podľa EK zaostáva za ostatnými krajinami v otázke rovnosti pohlaví v rámci sociálnej politiky.
V neposlednom rade by EK rada videla posilnenie verejnej mienky o vstupe kandidátskych krajín do EÚ v súčasných členských štátoch. Tie totiž v poslednom období zaujímajú v otázke rozšírenia EÚ skeptickejšie stanovisko. Informoval o tom denník Financial Times.