
Spielberg a Osment: nevynašli kliatbu lásky. FOTO - CONTINENTAL FILM
Dnes bude mať v Bratislave premiéru film, sprevádzaný očakávaniami ako máloktorý tejto sezóny: A. I. Umelá inteligencia (A. I. Artificial Intelligence). Spoločný projekt veľkého Stanleyho Kubricka, režiséra legendy filmovej sci-fi 2001: Vesmírna Odysea a Stevena Spielberga, čarodejníka všetkých čarodejníkov.
Stanley Kubrick je autorom scenára - inšpirovaného poviedkou Briana Aldissa Superhračky vydržia celé leto; réžia je Spielbergova. V roku 1999 Stanley Kubrick nečakane zomrel a zvyšok práce na jeho nápade už zostal iba na Spielbergovi. No, ako hovorí Spielberg, začiatok a koniec príbehu boli hotové a sú presne podľa Kubricka. A presne podľa Spielberga je umenie vytiahnuť z divákov všetky emócie, čo v ňom kedy driemali, a všetko ostatné tomu podriadiť.
Mecha-dieťa David prišlo na svet ako tisíce iných či vlastne takých istých, pre potechu ľudí. Hoci je to najnovší model, nikdy nedospeje ani nevyrastie. Zato ako dokonalý učiaci sa softvér, vyvíja sa a mení podľa inštrukcií zakódovaných. Sedem kódových slov v ňom vyvolá potrebu byť milovaný a tá nesie so sebou nerealizovateľnú potrebu byť človekom.
Len nech nie sú slobodné
Malý David je nový Pinocchio. Ako on, zúfalo hľadá modrú vílu, ktorá by ho zmenila z bábiky na človeka. Vystružlikaná figúrka s čipovými obvodmi namiesto duše túži byť ako človek, ale nikdy ním nemôže byť, aj keď je vlastne zraniteľnejšia a ľudskejšia než my.
„David je vnímavý, počúva a učí sa,“ povedal o ňom Spielberg pre denník The New York Times. Keď sa ho novinári spýtali, či by si takého robota aj sám osvojil, odpovedal, že áno, pokiaľ by bol ako David. Nečudujeme sa, napokon, malý robot je stvorený na podobu absolútnej hviezdy Haleyho Joela Osmenta. Zrejme najopozeranejšie dieťa na svete, ale čo sa dá robiť, iný detský zázrak jeho rangu dnes Hollywood nemá.
David sa s neurotickou nástojčivosťou dožaduje lásky svojej kvázi adoptívnej matky. Malému by sa zišla terapia, usúdila časť americkej tlače. Psychoterapia pre počítatače, to áno, súhlasí Spielberg. Tvrdí, že Kubricka - ktorého výtvorom je tento príbeh - aj tak v skutočnosti vždy viac než stroje zaujímali tí, čo ich na svoj obraz konštruujú a potom sa čudujú, že ich chcú ovládnuť. Tí by rozhodne mali chodiť na terapie, hovorí Spielberg.
Podľa niektorých amerických teoretikov robotiky budú už o tridsať rokov obývať našu planétu stroje, ktoré budú mať pocity. Spielbergovi to neprekáža, podstatné je, aby sme ich naprogramovali „harmonicky“. Nesmú byť ako my: „Hlavne, aby nemali slobodu myslenia, potom by malo byť všetko v poriadku.“
„To som ja“
A. I. sa začína ako komorná dráma a končí veľkým kubrickovským motívom, keď o dvetisíc rokov z celého ľudstva zostane pre budúcnosť vesmíru len práve táto jediná umelá duša. Prečo Kubrick odovzdal svoj nápad Spielbergovi? „Povedal mi, Steve, než ja by som ten film dokončil, malý robot by sa začal holiť.“
V Nemecku už niektorí kritici vyhlásili A. I. za najlepší Spielbergov film, lepší než Blízke stretnutie tretieho druhu, trhák E. T., ba aj oscarový Schindlerov zoznam. „To je film, na ktorý treba ísť dvakrát. Nie je to rodinný film. Ale je to film, o ktorom by rodiny mohli debatovať po večeri. O tom, čo je život, čo je stroj a čo je duša,“ myslí si Spielberg.
V Amerike film zarobil podľa informácií The New York Times zatiaľ asi osemdesiat miliónov dolárov, čo samo osebe nie je málo. Na to, že je to Spielberg, však je. On sám tvrdí, že urobil chybu, keď dovolil, aby sa reklamná kampaň zamerala na cieľové skupiny dvadsaťročných, ktoré čakali priamočiaru action. Vo filme najviac desí scéna, keď David objaví na smetisku robotov desiatky presne takých Davidov, ako je on. „A. I.,“ hovorí Spielberg, „je zdesenou víziou toho, ako sa individuálne redukuje na ekonomickú hodnotu.“
V Spielbergových filmoch sú detskí hrdinovia spravidla osamelí. David však je osamelý radikálne a nevyliečiteľne. „Ten osamelý chlapec, to som ja,“ povedal Spielberg. Outsider, nemehlo, zbabelec, tučko, s ktorými sa nikto nehral. A občas ho stĺkli, „lebo som bol žid“. Úbohý robot nie je žiadny roztomilý Mimozemšťan. „Malý chce našu lásku. My zas chceme späť svoje peniaze. Ten chalan musí každému ísť na nervy,“ napísali jedny americké noviny.