Trenčiansky festival Pohoda pozná prvú z veľkých hviezd, ktorá tento rok vystúpi na najväčšej hudobnej akcii na Slovensku. Je ňou magická africká speváčka Césaria Evora, jedna zo najznámejších súčasných hviezd worldmusic. Čerstvá držiteľka prestížnej ceny Grammy predstaví zmes hudby, ktorá kombinuje jemný sound akustických nástrojov s melanchóliou portugalských piesní štýlu fado.
Priatelia jej hovoria Cise. Na koncertoch vystupuje vždy bosá (prezývajú ju Bosá diva) a spieva hudbu označovanú ako morna, čo by sa dalo preložiť aj ako smútok, oplakávanie alebo trúchlenie. "Morna je niečo ako blues, pretože je prostriedkom, ako dostať životnú bolesť cez hudbu," povedala Evora pre renomovaný časopis fRoots. Jej sentimentálne folkové piesne sú poväčšine doprevádzané gitarou, violou, akordeónom, klarinetom a perkusiami.
Kritici ju prirovnávajú k legendárnym speváčkam ako Billie Hollidayová alebo Mahalia Jacksonová, aj vďaka podobnému životnému príbehu. V jej hlase je však skrytá exotická hudba z námorníckej krčmy v rodnom Mindele na Kapverdských ostrovoch, smútok po domove a bolesť, vyplývajúca z jej strastiplného života, spojeného s nadmerným pitím alkoholu a vytrvalým fajčením cigár. Neotrasiteľná láska k hudbe ju však z barov dostala až na veľké svetové pódiá.
Prvý album vydala až krátko pred päťdesiatkou, keď si ju predtým v lisabonskom bare všimol producent Jose da Silva. Okamžite sa zamiloval do jej hlasu a ponúkol jej nahrávaciu zmluvu. Evora sa nakoniec presadila vďaka veľkému záujmu francúzskeho publika v prvej polovici deväťdesiatych rokov. Vypredala parížsku Olympiu a pri jej koncerte v Lisabone museli zasahovať policajti, aby upokojili davy ľudí, ktoré sa nedostali do sály.
K dnešnému dňu nahrala deväť albumov (najznámejším je Café Atlantico z roku 1999) a jej piesne sa dostali na množstvo rôznych kompilácií. Goran Bregovič ju napríklad pozval nahrať pieseň Ausencia na soundtrack ku Kusturicovmu kultovému filmu Underground, rovnako pozoruhodný je aj album CD remixov, o ktoré sa postarali poprední dídžeji ako napríklad Carl Craig, Kerri Chandler, Seňor Coconut či Pepe Bradock.
Césaria v súčasnosti spolupracuje s hudobníkmi z celého sveta, na poslednom albume okrem rodákov z Kapverdských ostrovov účinkujú aj muzikanti z Kuby, Madagaskaru či Brazílie. "Po všetkých tých rokoch, keď som spievala v baroch pred očami zvláštnych ľudí, vkrádala sa mi myšlienka, že možno sa raz stanem úspešnou mimo mojej krajiny. Tento pocit mi dlho nevydržal, ale dnes som tu," hovorí veľká hviezda súčasnej worldmusic. (peb)