Symbolom a logom projektu oratórium Terezín je obrázok Lilly Edny Amitovej, ktorá prežila Terezín a dnes žije v Izraeli, kde by tiež malo byť oratórium čoskoro uvedené. FOTO - WWW.ORATORIOTEREZIN.COM
Libreto oratória tvoria básne terezínskych detí z rokov 1941 až 1944, ktoré vyšli v zbierke Motýľa som tu nevidel, a úryvky zo židovskej knihy starozákonných biblických textov Tanach.
Skladba je venovaná pamiatke niekoľkých tisícok detských väzňov, ktorí boli z koncentračného tábora Terezín deportovaní do vyhladzovacích táborov, pričom útrapy vojny prežili ani nie dve stovky z nich. Ku dňu oslobodenia bolo v Terezíne približne tisícšesťsto detí vo veku do pätnásť rokov. O ich živote dnes vypovedajú básne, denníky a tisíce kresieb. Fazalová vychádzala z dramatického kontrastu nevinnosti detských básní a hrôz, ktoré tieto deti obklopovali.
Napriek tomu, že Fazalová je kresťanského pôvodu, na minuloročnej svetovej premiére diela v novembri v Toronte sa jej podarilo dojať aj tých, ktorí počas druhej svetovej vojny prežili útrapy v Terezínskej Malej pevnosti na vlastnej koži. Vzápätí sa v Kanade začala organizovať zbierka, vďaka ktorej bolo možné uviesť tento projekt v Európe. Oratórium po Bratislave uvedú vo štvrtok vo Viedni, v nedeľu v Brne a 16. marca v Prahe.
Na naštudovaní diela sa podieľalo množstvo interpretov. V Redute vystúpi viac ako dvesto účinkujúcich: v sprievode Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu sa pod taktovkou skladateľkinho spolužiaka Kirka Trevora ako sólisti predstavia americká sopranistka Teresa Gomezová, britský tenorista Huw Priday a barytonista Nathaniel Watson. V rámci európskeho turné účinkujú aj dievčatá z detského speváckeho zboru New Streams Childrens Choir z Toronta, ktoré vystúpia po boku Bratislavského chlapčenského speváckeho zboru a Slovenského filharmonického komorného zboru.
V rámci európskej premiéry oratória Terezín sa v Kongresovom centre NR SR na Župnom námestí v Bratislave uskutoční aj panelová diskusia na tému Dedičstvo holokaustu, totalitarizmus a antisemitizmus dnešných čias. Na sprievodnej akcii ku koncertu budú dnes diskutovať sociológ Fedor Gál, ktorý sa narodil v Terezíne, historička Paulína Kuchárová, poslanec František Mikloško, predseda Židovskej náboženskej obce v Bratislave Peter Salner, publicista František Šebej a Tomáš Zálešák, poradca predsedu NR SR Pavla Hrušovského, ktorý prevzal záštitu nad oboma podujatiami. (tasr, her)