BRATISLAVA - V nedeľu 11. apríla sa v bratislavskom Starom háji začne dostihová sezóna, počas ktorej sa uskutoční 26 mítingov (17 v Bratislave, 4 v Topoľčiankach, 2 v Novom Tekove a po jednom v Senici, Šuranoch a Rajeckých Tepliciach). Ich súčasťou budú dopingové kontroly jazdcov a koní, ktoré sa v minulých rokoch osvedčili.
"Doteraz sa potvrdilo, že zakázané látky použili traja jazdci (Dušan Andrés, Petr Kubík a Alexandre Smirnov) a rovnaký počet rovinových koní (All Meine Träume, Ohne Sorge a Scyris), ktoré vyhrali významné dostihy s vysokými dotáciami. Po pozitívnych nálezoch kone diskvalifikovali, ich tréneri dostali prísne tresty a majitelia prišli o peňažné výhry," informoval riaditeľ bratislavského Závodiska, š. p. Marián Šurda.
Analýzy odobraných vzoriek robí laboratórium biochémie Univerzity v Kolíne nad Rýnom a na prvý pohľad nie sú lacné (za kontajner treba zaplatiť 25 eur a za analýzu A vzorky 140 eur). Náklady stúpnu o 500 eur v prípade pozitívneho nálezu zakázaných látok a potreby analýzy B-vzorky. Zatiaľ čo prvý účet platí organizátor dostihov, druhú už musí zaplatiť tréner nadopovaného koňa alebo pristihnutý jazdec.
"Vo všetkých krajinách sveta sa nájdu tréneri, ktorí v snahe zvýšiť výkonnosť koňa, použijú na to zakázané látky. Prípady odhaleného dopingu sa v poslednom čase vyskytli aj v takých turfovo vyspelých krajinách, akými sú Anglicko, Francúzsko a USA. Ešte častejšie je doping dokázaný jazdcom, ktorí niekedy aj neskrývane užívajú kokaín, marihuanu, rôzne laxatívne látky na zníženie hmotnosti a pred dostihmi pijú alkohol," pokračoval Marián Šurda.
Zatiaľ čo v turfe sa takmer rovnakým dielom o dopingové škandály delia kone, jazdci a tréneri, v jazdectve (parkúr, drezúra, všestranná spôsobilosť a iné disciplíny) hrajú prím nálezy zakázaných látok najmä vo vzorkách zvierat. Škandálom sa skončila aféra nemeckého reprezentanta Reného Tebbela, ktorý svojim štvornohým zverencom natieral nohy mastičkami zmierňujúcimi bolesť a dokázalo sa, že dopovaný bol aj skvelý kôň Rusty, s ktorým nemecká olympijská víťazka a svetová i európska šampiónka Ulla Salzgeberová vlani v Göteborgu vyhrala Svetový pohár v drezúre. Dopingové kontroly koní sú dnes na vrcholných medzinárodných i domácich jazdeckých pretekoch všade v zahraničí samozrejmosťou a mali by sa robiť aj na Slovensku (minimálne na Grand Prix Bratislava a na všetkých národných šampionátoch).
Príklady z turfu i jazdectva ukazujú, že niektorí tréneri v snahe dosiahnuť nadštandardné výsledky svojich zverencov neváhajú siahnuť po zakázaných látkach a pre vidinu lukratívneho zárobku ohrozujú ich zdravie. Takých však treba podľa vzoru z iných športov prísne potrestať, čo v tomto smere už bratislavské Závodisko, š. p., robí a Slovenská jazdecká federácia by ho mala nasledovať.