FOTO SME- ARCHÍV
Aj slovenskí pacienti už majú svoju chartu práv, prijímajú sa rôzne medzinárodné dohovory, zdá sa, že práva pacientov silnejú. V skutočnosti stále nie je samozrejmé, aby liečba okrem medicínskeho umu zahŕňala aj rešpektovanie obyčajnej ľudskosti.
Prečo sa z mnohých nás za dverami ambulancií či nemocničných izieb stávajú zrazu vyplašení, bezradní a bezmocní ľudkovia?
Je množstvo vecí, pre ktoré si prácu lekárov treba nesmierne vážiť. Povolanie lekára a zdravotníka má okrem ušľachtilých čŕt však aj niektoré temnejšie stránky. Sú to veci, pre ktoré sa treba pozrieť na lekárov kriticky. To je tá, v niektorých prípadoch prítomná agresivita, nadradenosť, samoľúbosť, cynizmus, vulgárnosť v bielych plášťoch voči pacientovi. Pritom by stačilo trocha empatie, predstaviť si na mieste pacienta svojho blízkeho.
Málokedy sa stane, že by zdravotníci vedome vystavovali pacienta trápnym situáciám. Väčšinou iba nerozlišujú, že to, čo sa zdá normálne a prijateľné im, sa ešte nemusí zdať normálne a prijateľné pacientom. Ako sa proti tomu brániť? Jedine nenechať sa vôbec do takej situácie dohnať. Netreba sa hneď sťažovať u riaditeľa nemocnice či na ministerstve. Mnohé situácie sa dajú vyriešiť aj slušným pokojným rozhovorom.
Pacient by mal svoje práva poznať. "Ak občan chce aktívne žiť a mať veci vo svojich rukách, mal by ich poznať," hovorí JUDr. Karol Tóth, ktorý sa podieľal na vypracovaní charty Práv pacientov. Zatiaľ len dve tretiny Slovákov vedia, že máme vôbec nejaké zákony, ktoré zaručujú práva pacientov.
Viete, že máme právo na informácie u lekára, ale aj právo ich odmietnuť? Ale ako? Už vieme, že máme právo na výber lekára a nemocnice. Ale vieme, čo máme robiť, keď nás odmietnu? Ako vybrať pre seba či svojho blízkeho najlepšiu nemocnicu na konkrétny zákrok? Ako sa zachovať, keď nás v ordinácii vystavia ponižujúcej situácii?
Viete, že máme právo odmietnuť liečbu alebo zákrok? Že máme právo na dôstojnú smrť a umieranie, aj nárok odmietnuť resuscitáciu alebo odmietnuť liečebné zákroky a postupy? Ako to urobiť? Čítajte v dnešnej prílohe.