Novela správneho poriadku posilnila nielen ochranu občanov, ktorí vystupujú v správnom konaní ako účastníci konania, o právach a povinnostiach ktorých sa rozhoduje, ale aj osôb, ktorých sa konanie týka. Správne orgány sú napríklad povinné postupovať v úzkej súčinnosti s týmito osobami, dať im vždy príležitosť, aby mohli svoje práva a záujmy účinne obhajovať, poskytovať pomoc a poučenia, ako aj dohliadať, aby konanie prebiehalo bez ich zbytočného zaťažovania.
Zásadnou legislatívnou zmenou je, že platný správny poriadok už nie je len o právach a povinnostiach jednotlivcov, ale i o právach širokej verejnosti predovšetkým o jej práve na informácie.
Medzi novinky patrí aj povinnosť správnych orgánov informovať verejnosť na 24 hodín denne prístupnej úradnej tabuli, resp. aj cez internet. Úrady pritom musia dbať, aby umožnili verejnosti takýmto spôsobom získať dostatočný a neskreslený obraz o aktuálnom procesnom priebehu rozhodovania. Nedodržanie tejto povinnosti je jednoznačne porušením zákona. Právo na informácie je totiž ústavným právom a verejnosť sa ho môže domáhať využitím právnych prostriedkov.
Zmenou je aj povinnosť správnych orgánov zabezpečiť, aby sa v rovnakých veciach ich rozhodnutia nelíšili. Ide o novú zásadu správneho konania, ktorá vychádza z ústavného princípu rovnosti osôb pred zákonom. Znamená, že ak sa objektívne nezmenia podmienky na rozhodovanie (napr. právna úprava), správny orgán má v skutkovo zhodných alebo podobných prípadoch používať "jeden meter". Dodržiavaním tejto zásady sa má v praxi zabrániť diskriminácii občanov a prehĺbiť ich právna istota vo vzťahu k predvídateľnosti rozhodovania správnych orgánov. Ak dôjde k porušeniu tejto zásady, účastník konania sa môže domáhať nápravy.
Napriek všetkým pozitívam novely by však mal byť v najbližších rokoch prijatý nový správny poriadok. Nie je totiž mysliteľné, aby sa v čase platnosti ústavy, z ktorej jednoznačne vyplýva, že verejnomocenské orgány môžu konať len v rozsahu a spôsobom výslovne ustanoveným zákonom, občania o právomoci orgánov v správnom konaní, v ktorom sa rozhoduje o ich právach a povinnostiach, dozvedali viac z odborných právnických komentárov ako zo samotného textu zákona.
doc. JUDr. SOŇA KOŠIČIAROVÁ, PhD.,
Právnická fakulta UK v Bratislave