shooty
Zákon o správnom konaní (správny poriadok), ktorý sa nazýva aj "úradnícka biblia", bol prijatý v roku 1967 a odvtedy sa v zásade nemenil. Dlhočakávaná zmena prišla až koncom minulého roka, keď parlament schválil zásadnú novelu tohto dôležitého právneho predpisu. Novela správneho poriadku je účinná od 1. januára 2004 a pre občana prináša množstvo dôležitých a užitočných noviniek. O čo presne ide?
Čo je to správny poriadok
Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) je základný zákon, ktorý upravuje činnosť úradov štátnej správy a miestnej samosprávy vo vzťahu k občanom. Správne konanie je konanie, v ktorom administratívny orgán rozhoduje o právach a povinnostiach občanov. Patrí sem väčšina situácií, pre ktoré sa dostávame do kontaktu s úradmi. Buď sa ním domáhame nejakého svojho práva (napr. vydania stavebného povolenia, živnosti, vkladu do katastra), resp. musíme strpieť rozhodnutie úradu a vykonať žiadanú povinnosť (napr. zaplatiť pokutu, miestny poplatok a pod.). Správny poriadok upravuje, ktorý úrad vo veci rozhoduje, podrobnosti procesu rozhodovania, postavenie účastníkov a samotný priebeh konania, ale aj to, ako a kam sa proti rozhodnutiu odvolať a ako rozhodnutie vynútiť.
Samotný proces rozhodovania sa však často uskutočňuje bez prítomnosti mnohých z tých, ktorých sa rozhodnutia priamo dotkne. Tri základné problémy správnych konaní tak do konca minulého roka boli:
- netransparentnosť a zdĺhavosť - úrady často vydávali rozhodnutia aj niekoľko mesiacov či dokonca rokov namiesto zákonom stanovených 30, resp. 60 dní, pričom rozhodnutia nezriedka nezohľadňovali argumenty a dôkazy účastníkov konania,
- neinformovanosť - o podstatných zmenách v mieste bydliska, napr. o veľkých investičných zámeroch, sa občania dozvedali až na poslednú chvíľu, aj to väčšinou len náhodou,
- právna neistota - pri rozhodovaní mohol úrad bez odôvodnenia využívať tzv. správnu úvahu, t. j. napríklad rozhodnúť, že pokutu za porušenie zákona uloží iba vo výške 150 korún, a nie povedzme 50-tisíc korún a podobne.
kliknutím tab. zväčšíte
Všetky tieto problémy by sa však mali byť už dnes výrazne obmedzené (pozri tabuľka).