Demonštranti zablokovali cestu na ZengŚ. FOTO - ČTK/AP
Maďarsko sa pred vstupom do NATO medzi iným zaviazalo postaviť na svojom území tri veľké trojdimenziálne radary, ktoré mali byť chrbticou domácej protivzdušnej obrany a zároveň zabezpečovať obranu aliancie juhovýchodným smerom. Podľa pôvodných plánov mali všetky tri radary stáť v jeseni 2006. Dnes hrozí, že Budapešť termín nedodrží. Narazila na odpor miestnych obyvateľov a aktivistov Greenpeace.
Miesto na radary za 24 miliárd forintov (asi 4 miliardy Sk), ktoré uhradí NATO, vybrali v druhej polovici 90. rokov. Výstavba dvoch radarových staníc bola bez problémov. Tretia by mala stáť v chránenej oblasti, na vrchole turisticky obľúbeného 682 metrov vysokého kopca ZengŚ neďaleko mesta Pécs. Tu nastali komplikácie.
Keď sa pracovníci lesnej správy minulý mesiac opakovane usilovali vyrúbať stromy a urobiť miesto na stavbu, narazili na odpor desiatok miestnych obyvateľov podporovaných aktivistami Greenpeace, ktorí im zabránili v práci. Protestovali proti ohrozeniu "nenarušeného prírodného prostredia na kopci", na ktorom rastie rad chránených rastlín. Miestni sa boja, že prídu o obľúbené miesto výletov a že ich ohrozí žiarenie vychádzajúce z radaru. "Na postavenie radaru sú vhodnejšie miesta v Slovinsku alebo v Rumunsku," argumentuje medzi inými vedúci protestného Hnutia občania za ZengŚ Tamás Herbert.
Argumenty odporcov sú však problematické. Na vrchole ZengŚ napríklad už od socialistických čias stojí mimoriadne hnusná betónová rozhľadňa, ktorú by pre radar rozobrali. Nový radar je menším ohrozením než staré sovietske radary, ktoré maďarská armáda používa, pričom by ich nové prístroje nahradili.
Problematické sú však aj argumenty ministerstva obrany, že chránené rastliny boli a budú presadené inde a rovnako nahradia aj vyrúbané stromy. Nedodali, že 90 percent presadených rastlín uhynulo. Presný rozsah zásahov do prírody navyše nie je známy, dokumentácia je totiž tajná.
Zástupca generálneho tajomníka NATO John Colston minulý týždeň v Budapešti potvrdil, že Aliancia trvá na postavení radaru na ZengŚ. "Aj podľa našich vlastných analýz je to najvhodnejšie miesto," tvrdí.
Ministerstvo obrany popiera, že by sa výstavba radaru nemusela stihnúť do plánovaného termínu. "Máme všetky potrebné povolenia. Práca bude pokračovať potom, keď na to zabezpečíme potrebné podmienky," povedal včera pre SME zástupca vedúceho komunikačného odboru ministerstva István Bocskai.