Pred necelým mesiacom vyzeralo všetko nádejne. Fotografia je z prvého vysielacieho dňa.
FOTO - REUTERS
Pred necelým mesiacom spolu s ňou otvárali okná do sveta a vítali slobodu. Včera na ňu uvalili fatwu. Zakázali sa na ňu pozerať, inzerovať v nej, zapájať sa do programu. Televízia pre arabský svet al-Hurra (Slobodná) sponzorovaná americkým Kongresom sa neuchytila a vyvolala viac negatívnych reakcií, ako sa očakávalo. Jej cieľom má byť vyvážené, nezaujaté informovanie o dianí vo svete. Vysiela spravodajstvo, diskusie a mládežnícke programy.
"Táto stanica je zdrojom korupcie, je zameraná na boj proti islamu a podporu americkej hegemónie," vyhlásil saudskoarabský šejk Ibrahim bin Násir al-Kudeirí, ktorý fatwu vydal. Sám televíziu nikdy nevidel. Za to o nej veľa počul.
Saudskoarabská vláda, ktorá by opäť rada dostala titul amerického spojenca, ju neschválila. To však nie je v tejto chvíli podstatné. Podľa arabských médií totiž šejkov postoj odráža názory mnohých. Al-Hurra je aj častou témou kázní v Mekke. Tam hovoria, že uráža moslimov, vštepuje im nezdravé západné hodnoty a zle pôsobí na mládež.
Internetové vydanie Arabs News cituje 37-ročného saudskoarabského učiteľa: "Nie sú féroví v spravodajstve o izraelsko-palestínskom konflikte, málo ukazujú, ako Izrael búra domy Palestínčanom. Preto si ľudia prepnú na al-Džazíru alebo al-Arábiju."
Iní diváci v arabskom svete však tvrdia, že televízia poskytuje priestor aj oponentom americkej politiky, dokonca takým, ktorí nemôžu prehovoriť ani v domovských štátoch. Títo ľudia si myslia, že fatwa je len prejavom strachu, a televízia zrejme má taký vplyv, aký od nej Američania očakávali. Tento názor je však menšinový.
O televízii sa s dešpektom vyjadrujú aj mediálni odborníci a novinári. Dadúd Katúb, palestínsky novinár a prevádzkovateľ nezávislého servéra AmmanNet, v denníku Jerusalem Post napísal, že al-Hurra si Arabov určite nezíska, ak americký prezident George Bush na konci rozhovoru potrasie reportérovi srdečne ruku a povie mu: dobrá správa. Katúb tvrdí, že rozhovor, ktorý viedol šéfredaktor stanice, sa vyhýbal všetkým kontroverzným témam a zďaleka nedosahoval údernosť debát, ktoré Bush absolvuje bežne v Amerike.
Po Bushovi vystúpila minulý týždeň v televízii aj jeho manželka Laura. Podľa Washington Post všetkým divákom vysvetlila, že Američania nie sú promiskuitní a sebeckí, ako sa to ukazuje vo filmoch.