so zatiaľ najdlhším akčným rádiom v Pakistane. Hovorca pakistanského ministerstva zahraničia Masúd Chán oznámil, že "susedné krajiny a štáty, ktorých sa to týka", boli o teste včas informované.
Pakistanská armáda tvrdí, že jej zbrojný program je reakciou na podobnú činnosť susednej Indie. Tá uzavrela minulý týždeň dohodu s Izraelom o kúpe jeho radarových systémov včasnej výstrahy Phalcon za 1,1 miliardy dolárov. Phalcon je podobný americkému systému AWACS a dá sa montovať na ruské lietadlá Iľjušin. Už vlani testoval Pakistan rakety schopné niesť jadrovú hlavicu v reakcii na indické raketové skúšky.
V roku 1998 uskutočnili obe krajiny sériu pokusných jadrových výbuchov. V roku 2002 počas krízy okolo Kašmíru stáli obe najnovšie jadrové mocnosti tesne pred vojnou. Plánovaný dolet rakety zem-zem Šahín-2 je 2500 kilometrov. Prvá skúška sa mala pôvodne uskutočniť už koncom roku 1998.
India a Pakistan tak majú balistické strely schopné zasiahnuť najväčšie mestá protivníka počas piatich minút. Nie sú však schopné zostreliť nepriateľskú strelu a najpravdepodobnejší spôsob útoku je naďalej zvrhnutie bomby z lietadla. Preto si India kúpila systém včasnej výstrahy, ktorý je schopný pohyb podozrivej rakety či lietadla registrovať bezprostredne po štarte. Podľa odborníkov môže mať India 100 až 150 bojových jadrových hlavíc, kým Pakistan 25 až 50. (čtk)