Na stretnutie premiérov V 4 v zámku v Kolodějoch na okraji Prahy prišli len traja premiéri. Zľava Leszek Miller, Vladimír Špidla, Mikuláš Dzurinda a maďarský minister pre európske záležitosti Endre Juhász. Napriek srdečnej atmosfére sa na ničom podstatnom nedohodli. FOTO - ČTK
PRAHA, BRATISLAVA - Traja predsedovia vlád stredoeurópskych krajín včera hovorili predovšetkým o spolupráci V 4 po vstupe do Európskej únie a ujasňovali si postoje svojich krajín k niektorým otázkam členstva. Opäť sa zhodli, že V 4 bude mať význam aj po vstupe do únie. "Visegrád má zmysel aj vtedy, ak sa jeho zástupcovia vo všetkom nezhodnú," poznamenal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Maďarský premiér Péter Medgyessy už druhýkrát na stretnutie neprišiel.
Hovorilo sa aj o finančnej perspektíve únie na rok 2007 a 2013. Premiéri podporili príslušný návrh Európskej komisie. "Je to rozumný a vyvážený kompromis," povedal český premiér Vladimír Špidla.
Ďalšou témou bolo obmedzenie vstupu pracovných síl z pristupujúcich štátov na pracovné trhy súčasných členských krajín. Tu sa na spoločnom postupe premiéri nezhodli. Na rozdiel od Maďarska, ktoré zaviedlo odvetné opatrenia, kladú Česko a Slovensko dôraz na vysvetľovanie dôvodov, prečo by sa členské štáty nemali obávať prílevu pracovných síl z Východu.
Megyessy mal oficiálne dôležité úradné rokovania. Podľa nemenovaných zdrojov však nepricestoval do Prahy preto, lebo považoval stretnutie za protokolárnu záležitosť. V diplomatických kruhoch sa dokonca objavili aj úvahy, že sa maďarský premiér stále hnevá na Dzurindu za poníženie, ktoré mu pripravil pri rokovaniach o krajanskom zákone a na svojho poľského kolegu za postoje k únii.
Pred dvomi rokmi Megyessy vo volebnej kampani ostro kritizoval vtedajšieho maďarského premiéra Viktora Orbána, že rozbil visegrádsku spoluprácu a sľuboval, že to jeho vláda napraví.
V rozhovore pre francúzsky týždenník L'Express na konci minulého roku Medgyessy už priradil myšlienku strednej Európy k minulosti. Považoval však za možné, aby v strednej Európe vznikali príležitostné spojenectvá na základe spoločných záujmov.
Maďarské ministerstvo zahraničných vecí každopádne popiera, že by premiérov opakovaný nezáujem o stretnutie naznačoval zmenu priorít maďarskej zahraničnej politiky. "Maďarsko chce vo visegrádskej spolupráci pokračovať aj po vstupe krajín do únie," tvrdí hovorca ministerstva Tamás Tóth.
PETER MORVAY