Členovia irackej vládnej rady oslavujú podpis ústavy. FOTO - REUTERS
BAGDAD - Irak už má dočasnú ústavu. Po dvoch odkladoch spôsobených teroristickými útokmi v Bagdade a Karbale a šiítskym nesúhlasom s niektorými jej ustanoveniami ju včera podpísalo 25 členov Irackej dočasnej rady.
Pred podpisom sa v Bagdade ozvalo niekoľko detonácií. Odporcovia koalície mínometmi zaútočili na dve policajné stanice a zranili pritom päť osôb.
Ústavu, označovanú za najprogresívnejší dokument svojho druhu v arabskom svete, označili za pozitívny míľnik irackej histórie všetci rečníci na slávnostnom ceremoniáli. Ústava sa podpisovala na historickom stole, ktorý patril prvému irackému kráľovi Faisalovi I.
"Základom ústavy je ukončenie okupácie, obnova suverenity a jednoty krajiny, záruka práv všetkých skupín občanov, ochrana islamskej identity Iraku a prijatie federálneho systému. Tento dokument tiež zaručuje rozdelenie príjmov z prírodného bohatstva medzi všetky provincie a navrátenie občianstva všetkým, ktorým bolo odobraté," zhrnul obsah ústavy predseda Irackej dočasnej rady Muhammad Bahr Ulúm. Iracká ústava tiež bezprecedentne priznáva 25 percent miest v parlamente ženám a obsahuje aj Listinu základných práv a slobôd.
Napriek tomu, že lídri všetkých irackých náboženských aj národnostných skupín deklarovali pri podpisovaní ústavy jednotu, pozorovatelia tvrdia, že táto jednota je zrejme len dočasná. Šiítsky duchovný vodca ajatolláh Sistání, pre ktorého požiadavky sa odložil podpis ústavy v piatok, totiž naďalej nesúhlasí s niektorými jej ustanoveniami, hlavne tými, ktoré umožňujú menšinovým Kurdom vetovať prijatie ústavy. Dokonca povedal, že dočasná ústava len skomplikuje prijatie stálej.
Blízkovýchodný analytik BBC Roger Hardy tvrdí, že posledné rozpory pred finalizovaním ústavy zanechali medzi Iračanmi "trpkú príchuť."
Dočasná iracká ústava začne platiť 1. júla. (mik, čtk)