Exkancelár Kohl stojí pred svojím portrétom v Berlíne, kde vyšiel prvý diel jeho Pamätí.
FOTO - TASR/AFP
Helmut Kohl, ktorý bol rekordných 16 rokov nemeckým kancelárom a 25 rokov stál na čele kresťanských demokratov, vydal minulý týždeň prvý diel svojich Pamätí. Napísal ich vraj ako reakciu na mnohých "falšovateľov dejín", teda politikov, ktorí už svoje memoáre vydali. "To bolo predsa úplne ináč, hovoril som si často pri čítaní kníh o tejto dobe," vysvetľoval početným novinárom v salóne berlínskeho hotela Hilton.
Na vyše 600 stranách sa Kohl vracia k významným udalostiam svojho života - od narodenia v roku 1930 až do zvolenia za kancelára v októbri 1982. Druhý diel chce zverejniť na budúci rok. "Dúfam, že to bude do mojich 75. narodenín, 3. apríla 2005." Až tam sa vráti do rokov svojho kancelárstva, histórie nemeckého zjednotenia, ale aj k afére s utajenými darcami niekoľkých miliónov mariek pre jeho CDU.
"Kto mi chce rozumieť, musí sa pozrieť na môj pôvod," zdôraznil Kohl, ktorý sa na prezentácii zjavne tešil zo záujmu médií. "Vždy som sa hlásil ku svojim katolíckym koreňom," povedal. Boli jeho "ochranným múrom proti totalitárnej ideológii nacizmu". Diktatúra, vojna a strádanie sa pre Kohla stali podľa jeho slov základnými životnými skúsenosťami.
Jeho otvorenosť voči iným vierovyznaniam bez toho, aby sa zriekol vlastnej identity, sa ešte upevnila po svadbe s evanjeličkou Hannelore Rennerovou v roku 1960. Jej aj Kohl venoval svoje Pamäti. Hannelore Kohlová zomrela v lete 2002. Značný priestor okrem vnútropolitických a straníckych udalostí dostali Kohlove stretnutia s katolíckymi hodnostármi, ku ktorým mal veľmi pragmatický vzťah. Karola Wojtylu poznal ešte ako krakovského arcibiskupa. Aký hlavybôľ spôsobilo moskovskému politbyru jeho zvolenie za pápeža, sa Kohl dozvedel až neskôr pri rozhovoroch s Gorbačovom.
"V zaobchádzaní s ľuďmi som robil chyby, ale to sa už vo vysokých funkciách stáva," priznal ďalej Kohl, ktorý ako predseda CDU tvrdo zastupoval svoje záujmy. "Hodnotenia v tejto knihe sú však určitým ospravedlnením." Kohl ďalej dodal, že pri písaní bol, samozrejme, subjektívny: "Nechcel som napísať dejiny, ale opísať dobu, ako som ju videl cez svoje okuliare." Pritom sa podľa Spiegel online autor neprejavil ako zvlášť skromný ani ako sebakritický: "Kniha bude fascinovať každého, kto sa zaujíma, ako vidí Kohl sám seba."
Záujem o Kohlove memoáre je v Nemecku pomerne veľký: náklad prvého vydania predstavuje 85-tisíc výtlačkov, ďalších 35-tisíc je v tlači.
PRE SME - VLADIMÍR MÜLLER, Bonn