Stranu sa na konci minulého týždňa rozhodli opustiť dvaja jej poslanci Tomáš Vrbík a Marian Bielesz. K tomuto kroku sa vraj rozhodli preto, že sa podľa nich únia odchyľuje od svojho volebného programu a príliš sa prispôsobuje sociálnym demokratom. Prekážala im hlavne nedôsledná reforma verejných financií.
Pre vládnu koalíciu, ktorá má v Poslaneckej snemovni väčšinu jediného hlasu, krok oboch poslancov znamená, že je jej premena na menšinovú vládu na dosah ruky. Tomu zatiaľ bráni jediná vec: obaja poslanci zostávajú členmi poslaneckého klubu US-DEU a tvrdia, že by nepodporili prípadný pokus vysloviť vláde nedôveru. "Zatiaľ neexistuje varianta pre žiadnu inú vládu a v takejto situácii by som proti terajšej vláde nehlasoval," povedal Vrbík pre české Hospodářské noviny. To však podľa neho neznamená, že v parlamente automaticky podporí všetky vládne návrhy.
Republikový výbor US-DEU sa včera večer zišiel na mimoriadnom zasadaní, aby rokoval o dôvere straníckemu vedeniu a ministrom. Podľa vyjadrenia senátora ešte pred začiatkom schôdzky Jana Rumla sa malo hovoriť aj o odchode strany z vlády. Únie by podľa neho mala odísť skôr, než ju z kabinetu vyhodia.
Odchod unionistov by pravdepodobne znamenal aj odchod ďalšej vládnej strany - ľudovcov. Nová menšinová vláda by sa totiž musela dohodnúť na tichej podpore s komunistami, čo považujú ľudovci za neprijateľné.
K možnosti menšinového vládnutia s podporou komunistov sa, naopak, už dlho prikláňa ľavé krídlo sociálnej demokracie. Jedným z posledných odporcov otvorenej spolupráce s komunistami v ČSSD zostáva jej predseda Vladimír Špidla. "Vytvorenie menšinovej vlády nie je na programe dňa," tvrdil Špidla aj v sobotu. Podpredseda ČSSD a Špidlov odporca v rámci strany Zdeněk Škromach, naopak, potvrdil, že strana má vypracované alternatívy dnešného vládnutia, aj keď ich nechcel upresniť. KSČM ponúka sociálnym demokratom podporu ich menšinovej vlády už roky. "Pokiaľ sa sociálnodemokratická strana rozhodne byť ľavicovou, tak má našu tichú podporu," povedal teraz podpredseda KSČM Jiří Dolejš. Ak sa táto varianta uskutoční, bude to prvý prípad medzi stredoeurópskymi postkomunistickými krajinami, kde sa aspoň nepriamo k moci opäť dostane nereformovaná komunistická strana.
O odchádzajúcich poslancov únie už prejavila záujem opozičná ODS, tí však prestup do inej strany zatiaľ odmietajú.
PETER MORVAY